Naime, Žoze Manuel Barozo, nekadašnji predsjednik Evropske komisije, ovih dana je dobio posao "neizvršnog" predsjednika i savjetnika u londonskom sjedištu banke Goldman Saks, navodno kako bi pomogao da se ublaže negativne posljedice Bregzita. To ne bi bilo ništa čudno da Goldman Saks nije jedna od banaka koje su najodgovornije za dužničku krizu 2008. godine, kao i za grčku krizu.
Goldman Saks je jedna od banaka koja je davala kredite onima za koje je znala da neće moći da ih vrate i uprkos tome spekulisala je tim kreditima kao da će biti vraćeni, što se na kraju završilo kolapsom. Barozo je dokaz da preleti sa jedne na drugu stranu nisu svojstveni samo našoj političkoj eliti.
Ono što najviše boli zaposlene u Evropskoj komisiji je to što je Goldman Saks bila banka koja je sakrivala činjenicu da je Grčka prezadužena i falsifikovala grčke bilanse 2000. godine kako bi ta zemlja mogla da uđe u zonu eura.
Zbog toga zaposleni u Evropskoj komisiji, a među njima i neki od zaposlenih u Delegaciji Evropske unije u Podgorici, smatraju da je bivši šef svojim postupkom osramotio instituciju kao i njihovu službu. Na internetu se pojavila peticija zaposlenih u Evropskoj komisiji koja traži da se bivšem čelniku te institucije ukinu sve beneficije.
“ Odluka da ode i radi za jednu od banaka koja je najviše umiješana u ekonomsku krizu i koja je dovela do finansijske krize 2007- 2008 “, kaže se u peticiji i dodaje” je još jedan primjer prakse neodgovornih i krajnje štetno po institucije EU, čak iako nije nelegalno moralno je nedopustivo. “
”To je moralno neodgovorno i protivno časti i ugledu Evropske državne službe koja bi trebalo da brani opšti evropski interes. Svi bivši članovi su obavezni da poštuju svoje obaveze i diskreciju na osnovu Ugovora o funkcionisanju Evropske unije, čak i nakon isteka 18 mjeseci nakon napuštanja funkcije. Tako i u slučaju Žoze Manuela Baroza , koji je imenovan 2 puta od strane šefova država i vlada kao i evropskog parlamenta,”stoji u peticiji.
Potpisnici peticije zahtjevaju da se Barozu ukine penzija koju je zaradio dok je bio na čelu Evropske komisije dok traje njegov angžman u Goldman Saksu, a za to vrijeme neće moći da bude angažovan ni po kom osnovu u evropskim institucijama. Zaposleni u EK traže da se postrože etička pravila kako bi se ovakve situacije izbjegle, a prestupnici kaznili. Posebno strože mjere zahtjevaju za čelnike institucija.
Peticija će biti podnijeta predsjedniku Komisije Žan Klod Junkeru, parlamenta Martinu Šulcu i Evropskog savjeta Donaldu Tusku.
Komentari