"Dvojica njih imala su skraćenja kazne po osnovu amnestije. Jedno lice je otpušteno po redovnom isteku kazne, dva po osnovu uslovnog otpusta komisije Ministarstva pravde Crne Gore. Do sada se nijesu pojavili kao izvršioci novih krivičnih djela", kazao je Perović u razgovoru za Dnevne novine, ne otkrivajući identitet bivših zatvorenika.
Sama procjena opasnosti i rizika po društvenu zajednicu, kako je objasnio Perović, vrši se u završnoj fazi izdržavanja kazne ili prilikom sačinjavanja izvještaja za uslovni otpust, gdje se mora analizirati cijeli niz faktora koji doprinose relevantnosti procjene.
"Možda bi se moglo govoriti o većoj vjerovatnoći kod onih koji su socio-patološke strukture ličnosti, ali i to sa rezervom, jer na nečije ponašanje na slobodi utiču različiti faktori kao što su porodica, socio-ekonomski status, zdravstveno stanje i mnoštvo drugih okolnosti. Na drugoj strani, imamo one koji se već nalaze u poluotvorenom odjeljenju, koji koriste nagradna odsustva, odmore i vikende u krugu porodice već duže vrijeme i za kojih se sa velikom vjerovatnoćom može reći da u trenutnoj fazi ne predstavljaju opasnost po društvenu zajednicu. Međutim, predviđati nečije ponašanje s ovih pozicija bio bi diletantizam, jer ne zavisi sve od načina izdržavanja kazne i sprovedenog tretmana", izričit je Perović.
Trenutno, u KPD-u boravi 43 zatvorenika zbog krivičnog djela teško ubistvo, 20 zatvorenih lica zbog krivičnog djela teško ubistvo u pokušaju i tri zbog krivičnog djela teško ubistvo putem podstrekavanja ili pomaganja.
"Dijapazon izvršilaca je raznovrstan i kreće se od maloljetnika (jedan izvršilac), mlađih punoljetnika (dva izvršioca), do onih koji su to krivično djelo počinili u trećem životnom dobu. Među izvršiocima se nalazi i jedna osoba ženskog pola koja je izvršila krivično djelo čedomorstva", naveo je on.
U Istražnom zatvoru, kako je objasnio, trenutno borave dva pritvorenika optužena za teško ubistvo, dva za krivično djelo teško ubistvo u pokušaju, jedna osoba optužena za krivično djelo teško ubistvo putem podstrekavanja, zatim jedna osoba optužena za krivično djelo teško ubistvo putem pomaganja i četiri za krivično djelo teško ubistvo putem izvršilaštva i saizvršilaštva.
Na pitanje koliko počinioci svirepih ubistava u prosijeku provedu vremena u ZIKS-a, s obzirom na amnestije i pomilovanja, Perović je kazao da se o tome ne može govoriti iz više razloga.
"Prvi je razlika u izrečenim zatvorskim kaznama, koje se kreću u rasponu od tri do 40 godina za pojedina teška ubistva. Zatim, treba imati na umu da su samo Zakonom o amnestiji za 2006. i 2008. godinu iste dodjeljivane za krivično djelo teškog ubistva, gdje je zatvorenicima sa ovim krivičnim djelom kazna skraćena 20-25 %. Već u Zakonu o amnestiji iz 2010. godine i kasnije iz 2013. godine, ova krivična djela ne podliježu amnestiranju", zaključio je Perović.
Vladan M. Obrenović, iz Danilovgrada, osuđen je 2008.godine pravosnažno na 15 godina zatvora zato što je na podmukao način s umišljajem ubio taksistu Milovana Prelevića.U presudi se navodi da je Obrenović 24. aprila 2002. godine oko 17 časova u Podgorici, kod Kombinata aluminijuma, s umišljajem iz koristoljublja i na podmukao način ubio Prelevića.
Rahim Seferović iz Rožaja, pravosnažno je osuđen na 15 godina zatvora zbog ubistva iz bezobzirne osvete .Prema optužnici on je u centru Rožaja, u Ulici Raduna Đukića oko 13 i 45 sati, 22. avgusta 2002. godine Seferović je iz bezobzirne osvete s umišljajem ubio sugrađanina Sabahudina Nurkovića.
U Specijalnoj bolnici za psihijatriju "Dobrota" u Kotoru, od ukupno 64 pacijenta sa izrečenom mjerom bezbjednosti obaveznog liječenja, u 15 slučajeva je riječ o o izvršiocima ubistava ili teških ubistava.
CdM
Komentari