Veljović nije zloupotrijebio položaj u slučaju Limenka
Veselin Veljović

Specijalno državno tužilaštvo utvrdilo

Veljović nije zloupotrijebio položaj u slučaju Limenka

Bivši direktor Uprave policije, sada sekretar Vijeća za nacionalnu bezbjednost Veselin Veljović nije zloupotrijebio službeni položaj i oštetio budžet države za 10,5 miliona eura. To je utvrdilo Specijalno državno tužilaštvo koje je šest mjeseci vodilo izviđaj u „slučaju Limenka". Kako Pobjeda nezvanično saznaje, utvrđeno je da Veljović nije odgovoran za zloupotrebu položaja. Da li je protiv ostalih u ovom slučaju obustavljen postupak, Pobjedini izvori nijesu saopštili.

Prije osam godina brat premijera Mila Đukanovića, Aco Đukanović potpisao je ugovor sa Upravom policije, tada samostalnim organom, na osnovu kojeg je zemljište na lokaciji Limenke, kod Mljekare, trebalo da mu bude ustupljeno dvije godine kasnije. Kako to nije ispoštovano, Aco Đukanović je u julu 2012. tužio državu i dobio spor.

U zgradi MUP-a u Zagoriču trebalo je da se napravi nova zgrada, gdje bi bio sektor za vanredne situacije, sektor za izdavanje dokumenata i informacioni sistem UP i MUP-a, koji je bio smješten u Limenki. MUP je u vrijeme mandata Ivana Brajovića odustao od nove zgrade jer nije bilo novca. Ugovor je u ime države Crne Gore Uprave policije potpisao tadašnji direktor Uprave policije je Veselin Veljović, koji je na toj funkciji bio do 29. decembra 2011. godine. Funkciju ministra unutrašnjih poslova u vrijeme zaključenja tog ugovora i do 10. juna 2009. godine obavljao je Jusuf Kalamperović, a od 10. juna 2009. do 4. decembra 2012. godine Ivan Brajović.

Predsjednik Demokrata Crne Gore Aleksa Bečić i poslanik Velizar Kaluđerović tvrdili su da su ključne pozicije u „slučaju Limenka“ imali premijer Milo Đukanović, Ivan Brajović, Veselin Veljović i Jusuf Kalamperović. Osim Bečića i Kaluđerovića, javne optužbe na račun Veljovića, Brajovića i Kalamperovića upućivao je i poslanik SNP Predrag Bulatović. Bečić je u januaru dostavio dokumentaciju Vrhovnom državnom tužilaštvu o ovom slučaju.

"Šteta po državu nastupila je zbog neizvršenja obaveza države utvrđenih ugovorom o prenosu prava korišćenja na gradskom građevinskom zemljištu kojeg su država Crna Gora Uprava policije i građanin Aco Đukanović zaključili 20. maja 2008. godine. Navedenim ugovorom se država obavezala da demontira i transportuje objekat koji se nalazi na predmetnoj lokaciji (tzv. Limenka) u roku od 24 mjeseca od dana zaključenja ugovora. Iz presuda je jasno da nadležni organi države Crne Gore nijesu ispunili ugovorenu obavezu, već su 14. maja 2012. godine obavijestili kupca zemljišta Aca Đukanovića da neće ispuniti svoju obavezu i predati mu u posjed predmetne nekretnine", napisao je Bečić u pismu specijalnom državnom tužiocu Milivoju Katniću.

Da se slučaj što prije riješi, stalo je bilo i doskorašnjem ministru unutrašnjih poslova Rašku Konjeviću, koji je ranije ocijenio da ,,slučaj Limenka“ pokazuje nefunkcionalnost pojedinih državnih organa i pravljenje ozbiljnih grešaka koje su nanijele štetu građanima i budžetu.

On je naveo da neko mora da snosi krivičnu i političku odgovornost.

Komentari

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.