Albanski premijer Edi Rama je simbolično pustio pod napon ovu dalekovodnu liniju napona 400 kV, a ceremoniji su prisustovali brojni zvaničnici Albanije, premijer Kosova Isa Mustafa, kao i predstavnici investitora, izvođača radova i konulstanata.
Vrijednost ugovora, koji je finansirala Njemačka razvojna banka (KfW), iznosi blizu 29 miliona eura, a radi se o projektu po sistemu "ključ u ruke", što znači da je Energoinvest izvodio projektovanje, nabavku opreme, isporuku, izvođenje radova, ispitivanje i puštanje pod napon.
Projekat je završen u skladu sa ugovornim rokovima i sa međunarodnim standardima, i interkonekcijski dalekovod Albanija - Kosovo je pušten pod napon. Ovo je drugi veliki projekat koji je realiziovao Energoinvest za investitora OST Albanija (Elektroprenos Albanije), nakon uspješno realizovanog projekta izgradnje dalekovoda na jugu Albanije koji je završen početkom ove godine.
''Radi se o izuzetno zahtjevnom terenu, koji prolazi preko planinskog lanca Prokletije, ali smo uspjeli u roku uspješno završiti i ovaj projekat. Ovo je izuzetno značajno kako za Albaniju tako i za Kosovo i taj region, te predstavlja veliki korak ka modernizaciji elektroenergetske mreže u ovom dijelu Evrope'', rekao je Nedim Ibraković, direktor Energoinvestovih podružnica u Albaniji i Kosovu.
Rukovodilac projekat Dževad Dautbegović istakao je da je "projekat najvažniji interkonekcijski projekat i za Albaniju i za Kosovo, zbog prirode kapaciteta energetskih potencijala".
"Radi se o interkonekcijskom 400 kV dalekovodu Albanija - Kosovo sa ukupnom dužinom cca 241 kilometar od Tirane do Prištine. Albanija ima 'samo' hidro-energetski konvencionalni potencijal za generisanje električne energije u hidroelektranama, a Kosovo 'samo' termo-energetski konvencionalni potencijal za generisanje električne energije u termoelektranama, za razliku npr. od Bosne i Hercegovine koja ima i hidro i termo-energetski potencijal. Da bi jedan energetski sistem bio stabilan potrebne su termoelektrane za obezbjeđenje konstantne potrošnje električne energije, ali i hidorelektrane za obezbjeđenje parcijalno konstantne i varijabilne potrošnje", rekao je Dautbegović.
Energoinvest je realizovao albanski dio projekta od Tirane do granice sa Kosovom (Morina) sa dužinom trase dalekovoda 151 kilometar.
Komentari