Vladajuća Stranka pravde i razvoja, koji je osnovao Erdogan a na vlasti je od 2002. godine, u parlamentu ima većinu od 317 poslanika.
"Donošenjem ove odluke država je proglasila vanredno stanje sebi, a ne narodu", rekao je premijer Turske Binali Jildirim, govoreći o proglašenju vanrednog stanja u Turskoj u trajanju od tri mjeseca, javila je Anadolija.
Odluka je uslijedila nakon prošlonedeljnog neuspjelog pokušaja državnog udara kojeg je izveo dio vojnog vrha.
Vlada u Ankari za pokušaj puča optužuje muslimanskog vjerskog vođu Fetulaha Gulena, čije izručenje traži od SAD, a pokrenula je i veliku čistku pristalica pučista na svim nivoima vlasti.
Zakon o vanrednom stanju, prema kojem je predsjednik Redžep Tajip Erdogan u srijedu uveo tromjesečno vanredno stanje u Turskoj, na snazi je od 1983, a jedna od njegovih najvažnijih odredaba je ta što omogućava vladavinu predsjedničkim dekretima, javili su svjetski mediji a prenio Tanjug.
Zakon predviđa zabranu i ograničavanje saobraćaja u nekim mjestima, kretanje na nekim mjestima ili u neko vrijeme, može se narediti pretresanje lica, vozila i zaplena predmeta koji se smatraju dokaznim materijalom, može se građanima narediti da stalno nose lična dokumenta sa sobom.
Mogu se takođe zabraniti i štampanje i distribucija novina, časopisa i drugog štampanog materijala, uvesti kontrola svih oblika štampanih i audio-vizualnih medija, kao i pozorišnih predstava i filmova koji se javno prikazuju.
Uvođenjem vanrednog stanja, po zakonu, ukidaju se sva ustavna ograničenja izdavanja predsjedničkih dekreta.
Nadzor nad mjerama koje se provode tokom vanrednog stanja je u nadležnosti Kabineta premijera ili ministarstva koje premijer ovlasti za to, a osniva se i koordinacijsko tijelo u kojem su nadležna ministarstva, prenijela je regionalna N1TV.
Savjet Evrope saopštio je da očekuje da Turska što prije obavesti generalnog sekretara SE Torbjorna Jaglanda o suspendovanju Evropske konvencije o ljudskim pravima.
"Očekujemo da Turska obavijesti generalnog sekretara Savjeta Evrope Torbjorna Jaglanda da se poziva na član 15. o suspendovanju Evropske konvencije o ljudskim pravima", rekao je portparol SE Danijel Holtgen za Betu.
Komentari