Klovn Primarius Dibidus dolazi u kancelariju „Crvenih noseva“ i svlači svoje civilno odijelo ispod kojeg ostaju crni brčići, mašnica na čelu, kapa i naravno – okrugli, crveni nos.
Iz torbe vadi svoje „doktorske rekvizite“, tu su neki neobični dječji crteži, čarobna kugla, trubice i šuškalice. Metar mu služi kao toplomjer koji mjeri temperaturu do 150, a tu je i puna vreća crvenih noseva koji se dijele djeci za snižavanje visoke temperature.
Primarius Dibidus potom sjeda za laptop na kojem mu je otvoren video poziv putem Skype-a, a na drugoj strani su djeca sa onkoloških odjeljenja dvije zagrebačke bolnice.
Šale, zagonetke, veseli crteži i vedar duh rekviziti su kojima Primarius Dibidus okupira djecu putem računara na dvadesetak minuta, da zaborave na bolničke brige dok su njihovi vršnjaci na moru i ljetnim praznicima.
Primarius Dibidus inače je Tomislav Ćurković i Crveni nos je već tri i po godine, dok s djecom radi već 15 godina.
Crveni nosevi – klovnovi doktori su udruženje koje slavi šestu godinu svog postojanja u Hrvatskoj, a dio su šire međunarodne organizacije koja je osnovana u Beču i već 20 godina postoji u 10 država svijeta. Glavna misija im je smijehom i životnom radošću pomoći bolesnima i nemoćnima.
Crveni nosevi broje 19 klovnova koji redovno posjećuju djecu u bolnicama, starije i nemoćne u staračkim domovima, a nasmijavali su najmlađe i najstarije u vrijeme izbjegličke krize u Hrvatskoj, kao i za vrijeme poplava, kada su mnogi ostali bez domova. Klovnovi doktori nekad odu i do BiH kako bi širili smijeh preko granica.
Projekt „Smijeh je lijek, Skype sa klovnom“ je pokrenut po ugledu na projekt čeških kolega i primarno je usmjeren prema dječjim onkologijama. Pokrenut je u februaru ove godine sa djecom koja se nalaze na liječenju u Klinici za tumore u Zagrebu, a pridružila su im se djeca sa KBC-a Zagreb.
Klovnovi obilaze ukupno 10 hrvatskih bolnica i u tri doma za starije i nemoćne.
„Potrebni su im smijeh, igra i vedrina da bi se ponovno osjećali kao djeca“, rekla je za Anadoliju Ivana Štulić koja radi u organizaciji.
Klovnovi inače dva puta sedmično u paru odlaze na ova odjeljenja tako da ih djeca već poznaju, a i oni njih. Vole ih i doktori, medicinske sestre i roditelji, jer osmijeh je najbolji lijek za svaku bolest, slažu se svi.
Crveni nosevi se financiraju iz donacija i cilj im je biti što prisutniji po bolnicama. Dogodine planiraju osnovati „Karavan Orkestra“, putujući karavan koji će obilaziti djecu sa teškoćama u razvoju.
Anadolija
Komentari