Filmski centar Sarajevo najavio tužbu zbog „Bitke na Neretvi“
Adis Bakrač

Tužba zbog prisvajanja

Filmski centar Sarajevo najavio tužbu zbog „Bitke na Neretvi“

SARAJEVO – Direktor „Filmskog centra Sarajevo“ reditelj Adis Bakrač najavio je danas (nedjelja) da će tužiti hrvatskog kolegu Veljka Bulajića zbog prisvajanja filma „Bitka na Neretvi“, tvrdeći da se radi o filmu čiji je pravni nasljednik preduzeće na čijem je čelu.

- Javno preduzeće „Filmski centar Sarajevo“ podići će tužbu protiv Bulajića zbog nezakonitog prisvajanja filma „Bitka na Neretvi“, kao i nezakonite prodaje tog i filma „Kozara“. Prava su nesporna i pripadaju BiH – precizirao je Bakrač sarajevskom „Dnevnom avazu“, prenosi Tanjug.

Najveći filmski ratni spektakl sa područja bivše Jugoslavije i službeno pripada hrvatskoj kinematografiji, potvrdili su prije dva dana „Jadran film“ i Bulajić – reditelj ostvarenja koje je četiri decenije najčešće označavano kao jugoslovensko.

„Bosna film“ vlasnik?

Međunarodni projekat sa više producenata, od kojih je dio bio okupljen u Udružene jugoslovenske producente, ubuduće će se na međunarodnoj sceni prikazivati kao film hrvatskih autora. Bakrač, međutim, tvrdi da su prava autora uređena zakonom o autorskim pravima i ne zadiru u pravo vlasništva i producentska prava filma.

- Filmski centar Sarajevo je u protekle dvije godine radio na restauraciji tog filma, tako da će gledaoci u našoj zemlji i šire biti u prilici da ga vide u potpuno novom izdanju – HD formatu koji odgovara standardima svjetske distribucije – istakao je Bakrač, uz tvrdnju da je „Bitka na Neretvi“ bosansko-hercegovački film snimljen u produkciji „Bosna filma“ iz Sarajeva 1969. godine.

Bulajić je ocijenio da se film našao u „međuprostoru, potpuno međunarodno nezaštićen“.

- Kao autor sam odlučio, uz konsultaciju s pravnim službama i komisijom UNESKO-a, da se ovo djelo tretira kao film hrvatske kinematografije – potvrdio je još jednom Bulajić.

On je naglasio da je izvršni producent i organizator produkcije „Jadran filma“ i da smatra logičnim da film bude predstavljan kao autorsko djelo tog filmskog centra, čiji predsjednik uprave Vinko Grubišić tvrdi da njihovi potezi ne znače „svojatanje filma“.

Ishitrena odluka

Bosansko-hercegovački reditelj Haris Pašovih smatra da je „Bitka na Neretvi“ jugoslovenski film i da su potezi Bulajića motivisani korištenjem filmova proizvedenih u Jugoslaviji, dok je reditelj Pjer Žalica kazao da se radi o „ishitrenoj i neutemeljenoj odluci iza koje stoji namjera da se film prodaje“.

„Bitka na Neretvi“ snimljena je 1969. i zapamćena kao jedan od najskupljih filmskih projekata kod nas. Film je imao veliku gledanost – samo u Jugoslaviji gledalo ga je više od četiri miliona ljudi, uz 350 miliona u svijetu. Popularnosti filma pridonijela je i glumačka ekipa u kojoj su, uz domaće zvijezde, bili i slavni Jul Briner, Sergej Bondarčuk, Orson Vels… Godinu dana nakon što je snimljen bio je nominovan za Oskara u kategoriji stranog filma, a prije tri godine na festivalu u Moskvi uvršćen je među deset najznačajnjih filmova o Drugom svjetskom ratu i u paketu s ostalim izabranim naslovima krenuo u svjetsku bioskopku i televizijsku distribuciju.

Izvor:(Pobjeda)