Upravo za vrijeme Klintonove, Stejt department je pomagao formiranju i razvoju ruske Silikonske doline koja je zajedno sa drugim inovacijama proizvodila motore za supersonične krstareće rakete, tehniku za radiolokaciono posmatranje i transportna sredstava za premještanje ruskih vazdušno-desantnih snaga, tvrdi autor članka, prenosi Sputnjik.
"Skolkovo" je trebalo da odigra značajnu ulogu u "resetovanju" odnosa između Moskve i Vašingtona.
Zahvaljujući Hilari Klinton, desetine američkih firmi koje su bile najveći sponzori Fondacije Klinton, investirali su u "Skolkovo" velike sume novca.
Osim toga, 2010. godine Stejt department je pod rukovodstvom Klintonove organizovao posjetu velikih američkih investitora Moskvi, nakon koje su između njih i investicionog centra bili potpisani prvi protokoli o razumijevanju, naveo je list.
Međutim, "Skolkovo" je uskoro zabrinulo američke vojne eksperte i policiju.
Između ostalog, FBI je došao do zaključka da su istinski motivi ruskih partnera da dobiju pristup povjerljivim i tajnim američkim inovacijama, da se upoznaju sa "tehnologijama dvojne namjene, koja se koristi u vojne i komercijalne svrhe".
"Hilari Klinton voli da govori o vremenu dok se nalazila na čelu Stejt departmenta kao o periodu pragmatične i 'komercijalne diplomatije' koja je služila američkim nacionalnim interesima. Ipak, njeno učešće u projektu 'Skolkovo', kao i prije, izaziva ozbiljna pitanja", zaključio je autor članka, prenosi Sputnjik.
Komentari