Tači je u uvodnom govoru naveo da je ovakva debata nepravedno nedostajala Kosovu godinu dana, prenosi Anadolija. On je kazao da pitanje demarkacije kao problem ne postoji jer Kosovo nije izgubilo ni milimetar svoje zemlje.
On je pozvao na otvorenu i argumentovanu debatu, jer ovo nije samo pitanje demarkacije sa Crnom Gorom, već i dokazivanje da je Kosovo sposobno da postiže međunarodne sporazume i da ih ispuni.
Podsjetivši da je Državna komisija za označavanje granične linije formirana 2012. godine u skladu sa zakonima Kosova, naveo je da je nakon završetka rada te Komisije potpisan sporazum o državnoj granici između Kosova i Crne Gore u Beču, 26. avgusta 2015. godine. Takođe je kazao da je Komisija u svom radu konsultovala kosovske saveznike i da on lično vjeruje u karte NATO-a, a ne u karte jugoslovenskih eksperata.
Istovremeno, Veseli je istakao da je ovo poseban dan za Kosovo i dobra prilika da se razgovara i da se svi suoče sa argumentima. Veseli je poručio da je dobro da se prenese poruka i koliko je Kosovu važno da sa svim susjedima ima dobre odnose.
Kosovska opozicija, koja se protivi potpisanom sporazumu o granici, kojim Kosovo kako tvrde ostaje bez 8.000 hektara zemljišta uz granicu sa Crnom Gorom, upotrebom suzavca i drugim nasilnim metodama kako u Skupštini, tako i na ulici, onemogući je da se debata po tom pitanju održi na plenarnoj sjednici Skupštine.
Opozicija, koja je Skupštinu mjesecima držala blokiranu pokušavajući da svim sredstvima spriječi usvajanje tog sporazuma, ovoga puta je pristala da učestvuje u debati.
Za ratifikaciju tog međunarodnog sporazuma potrebna je dvotrećinska većina glasova poslanika Skupštine Kosova.
Parlament Crne Gore je već ratifikovao Sporazum o graničnoj liniji sa Kosovom.
Komentari