Ni nakon debate nisu približeni stavovi vlasti i opozicije o granici sa Crnom Gorom
Foto: AA

Priština

Ni nakon debate nisu približeni stavovi vlasti i opozicije o granici sa Crnom Gorom

Više od deset sati profesionalno-naučne debate o pitanju demarkacije granice između Kosova i Crne Gore, koju je organizovalo Predsjedništvo Skupštine Kosova, nije približilo stavove vlasti i opozicije po tom pitanju.

Na debati je učestvovao najviši politički vrh Kosova, predsjednik Hašim Tači, premijer Isa Mustafa i predsjednik Skupštine Kadri Veseli, potom poslanici pozicije i opozicije, predstavnici Državne komisije za označavanje granice, eksperti za granična pitanja i ambasadori akreditovani na Kosovu. 

Predstavnici vladajuće koalicije, Demokratske partije Kosova i Demokratskog saveza Kosova, u većini su podržali rad Državne komiije za označavanje granice, dok su predstavnici opozicije, ali i znatan broj nezavisnih eksperata, iznijeli svoje argumente kojima osporavaju razgraničenje sa Crnom Gorom.

Oni su kroz brojne geografske i topografske karte pokušali da argumentuju svoj stav da tim sporazumom Kosovo gubi vise od 8.000 hekata zemljišta uz samu granicu, oko Čakora koji po njima treba da pripadne Kosovu, a ne Crnoj Gori. 

Predsjednik Kosova Hašim Tači je kazao da pitanje demarkacije kao problem ne postoji, jer Kosovo nije izgubilo ni milimetar svoje zemlje. Takođe je kazao da je Komisija za granicu u svom radu konsultovala kosovske saveznike.

Opozicija, koja je Skupštinu mjesecima držala blokiranu, pokušavajući da svim sredstvima spreči usvajanje tog sporazuma, ovoga puta je pristala da učestvuje u debati. Glauf Konjufca, šef poslaničke grupe opozicionog “Samoopredeljenja”, naveo je da su za određivanje granične linije bila najbitija dva faktora, prvi prirodni, a drugi političko-istorijski. Po njemu, Državna komisija je flangratno prekršila oba ova faktora, te da se lično uverio prilikom obilaska sporne teritorije da je granica sa vrha planina spuštena na kosovsku stranu. 

Lider opozicione Alijanse za budućnost Kosova, Ramuš Haradinaj je ocijenio da katastarski podaci nisu dovoljni za granicu. On smatra da nakon ove debate, Skupština treba da odbaci potpisani sporazum između Kosova i Crne Gore. 

Adem Grabovci, šef poslaničkog kluba Demokratske partije Kosova je izjavio da je nakon današnje debate kod njega stvorena doza rezerve i da mu je potrebno da se ubijedi u istinu i da se neće složiti sa odlukom koja bi bila na štetu zemlje. 

Poslanik vladajuće partije, Demokratskog saveza Kosova, Shpejtim Buliki, koji je profesor geografije i koji je inicirao ovu debatu, predložio je da se još jednom formira zajednička komisija kako bi se riješio problem i da se za dve nedelje u Skupštini izglasaju promjene, pošto ovakav sporazum ne može proći. 

Na kraju debate, poslanica “Samoopredeljenja” Donika Kadaj-Bujupi je kazala da Vlada planira da “prošvercuje demarkaciju”, jer je sazvala hitnu sjednicu za danas u 9 sati i da zato njena partija poziva građane da se okupe ispred Skupštine na protestu protiv demarkacije.  

Za ratifikaciju tog međunarodnog sporazuma potrebna je dvotrećinska većina ili 80 glasova poslanika Skupštine Kosova. Parlament Crne Gore je već ratifikovao Sporazum o graničnoj liniji sa Kosovom.

 

Komentari

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.