21. godina od početka vojne akcije „Oluja“

Protjerano 200.000 Srba

21. godina od početka vojne akcije „Oluja“

U trenutku maksimalno zaoštrenih odnosa Srbije i Hrvatske navršava se 21. godina od početka vojne akcije „Oluja“ koja je dovela do protjerivanja 200.000 Srba.

U pretežno izbjegličkom nasilju Busije kraj Zemuna biće obilježen početak „Oluje“, a tamo će govoriti i mandatar za sastav vlade Srbije Aleksandar Vučić, predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik i "djevojka iz kolone" izbjeglica Jelena Šarić.

Oštra retorika i teške riječi pljušte na sve strane. 

Srpski zvaničnici ističu da je u Hrvatskoj na dijelu uspon fašizma i ustaštva, problem je izazvala rehabilitacija Stepinca, ukidanje presude generalu Branimiru Glavašu za zločine nad Srbima u Osijeku, kao i podizanje spomeniku ustaškom teroristi Miru Berišiću. 

Mandatar Vučić je zbog svega toga poslao pismo zvaničnicima EU da reaguju zbog "antisrpske kampanje". 

Iz Hrvatske navode da Srbija treba da se okrene budućnosti, a novi lider Hrvatske demokratske zajednice Andrej Plenković u srijedu je izjavio da je Hrvatska članica NATO i EU i da neće dozvoliti da joj pridike drži Srbija. 

U Hrvatskoj se 5. avgust godinama obilježava kao Dan pobjede i domovinske zahvalnosti za akciju "Oluja", a prošle godine na zajedničkoj sjednici vlada Republike Srbije i Republike Srpske, 5. avgust proglašen je Danom žalosti u Srbiji i Republici Srpskoj. 

Incijativa mladih iz Hrvatske nedavno je pokrenula peticiju izvinjenja Srbima zbog "Oluje". Ipak, kako navodi predstavnik Incijative Joco Glavaš, odziv na peticiju je "sramotan". 

Dokumentaciono informativni centar Veritas saopštio je da se u evidenciji te organizacije nalaze imena 1.856 poginulih i nestalih Srba tokom i poslije akcije, od čega je do sada rasijvetljena sudbina 1.019 osoba. Na evidenciji nestalih vodi se još 837 osoba, od čega 613 civila, među kojima je 308 žena, navodi se u saopštenju. 

Veritas precizira da su 1.206 osoba (65 odsto) bili civili, od kojih je oko tri četvrtine bilo starije od 60 godina. Među žrtvama se nalazi 546 (29 odsto) žena, od kojih su oko četiri petine bile starije od 60 godina.

U akciji koja je počela 4. avgusta, oko 130.000 pripadnika oružanih snaga Republike Hrvatske, uz podršku NATO-a, kao i jedinica Hrvatskog vijeća odbrane (HVO) i Armije BiH (ABiH), osvojili su glavni grad nekadašnje RSK Knin 5. avgusta 1995. 

Do akcije "Oluja" je došlo uprkos tome što se ta oblast nalazila pod zaštitom UN-a, a predstavnici bivše RSK u Ženevi i Beogradu su odbili predlog međunarodne zajednice o mirnom razrješenju, takozvani Plan Z-4. 

Slab otpor pružalo je oko 40.000 pripadnika Vojske RSK i oko 10.000 iz oružane formacije bivše Autonomne pokrajine Zapadna Bosna, lojalne Fikretu Abdiću. 

U akciji “Maestral”, koja je bila produžetak “Oluje”, hrvatske oružane snage u sadejstvu sa Petim korpusom Armije BiH, ubile su 655 i prognale oko 125.000 srpskih stanovnika s područja 13 opština u BiH. 

U prvostepenoj presudi Haškog tribunala iz aprila 2011. bilo je ocijenjeno da je "Oluja" bila udruženi zločinački poduhvat, na čelu s tadašnjim predsjednikom Tuđmanom, i da je njen "cilj bio prisilno i trajno uklanjanje srpskog stanovništva i naseljavanje tog područja Hrvatima". 

Tribunal je drugostepenu presudu donio 17. novembra 2012. i njome oslobodio krivice hrvatske generale Gotovinu i Mladena Markača. 

Oni su oslobođeni krivice za progon srpskog stanovništva iz Kninske krajine 1995, čime je poništena prvostepena presuda kojom je Gotovina bio osuđen na 24 godine, a Markač na 18 godina zatvora. 

Žalbeno veće je oslobodilo optužene po svim tačkama optužbe, mada nisu negirani zločini utvrđeni u prvostepenoj presudi.

B92

 

Komentari

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.