Na sastanku, koji je trajao sat i po, do trenutka bacanja suzavca poslanici opozicije su tražili se ne izglasa pomenuti nacrt i da se vrati Vladi, te da Vlada pokrene ponovo, od nule, proces utvrđivanja i demarkacije granice sa Crnom Gorom, javlja Anadolija.
Na sastanku su bili ne samo članovi Komisije, već i drugi poslanici opozicije koji imaju pravo prisustva sastanku, a koji su ponovili stav da ovim sporazumom Kosovo gubi više od osam hiljada hekatara zemlje u graničnom pojasu sa Crnom Gorom.
Puhije Demaku, poslanica opozicionog Pokreta "Samoopredeljenje", je podsjetila da je prije potpisivanja Sporazuma o demarkaciji granice sa Crnom Gorom, Skupština Kosova usvojila Rezoluciju koju je Vlada prekršila. Prema toj Rezoluciji, Vlada je trebala da podnese izvještaj Skupštini o demarkaciji granice sa Crnom Gorom, prije nego što se usvoji, naglasila je Demaku.
"Drugi momenat je peticija građana Kosova sa preko 200 hiljada potpisa protiv ovakve demarkacije sa Crnom Gorom i protiv granične linije koju je odredila Državna komisija, jako neprofesionalna. Dok je treći momenat debata održana 3. avgusta sa koje je zatraženo da se ponovo razmotri demarkacija granice između Kosova i Crne Gore", kazala je Demaku.
Pal Lekaj, poslanik Alijanse za budućnost Kosova, je kazao da je državna komisija za granicu radila pogrešno, jer je u razgraničenju koristila samo katastarske knjige, iako postoje i mnogi drugi kriterijumi.
"Poslije ratifikacije ne može se pokrenuti nikakvo ponovno razmatranje za izmjenu granice i zato ga ne treba usvajati", kazao je Lekaj, odbacivši tako stavku u nacrtu zakona, koju je predložila Vlada, prema kojoj bi i nakon ratifikacije, ukoliko neko podnese argumentovane dokaze, uz saglasnost obije strane, pitanje moglo biti poslano arbitražnom sudu. S njim su se složili i ostali opozicini poslanici.
Opozicija Kosova najavila je da će svim sredstvima, u Skupštini i van nje, spriječiti da pomenuti zakon bude upućen u parlamentarnu proceduru.
Komentari