Rekordne temperature zabilježene ove godine u zemljama od Maroka do Saudijske Arabije mogle bi biti samo najava pravog "pakla na zemlji" koji tek dolazi, upozoravaju stručnjaci za klimatologiju.
Kako piše Washington Post, u decenijama koja dolaze Bliski istok će pogoditi ekstremne oskudice vode i temperature koje će biti gotovo nemoguće preživjeti, kao i ostale posljedice globalnog zatopljenja, prenosi Tanjug.
"Nastave li temperature rasti, uslijediće daleko veći sukobi i izbjegličke krize u odnosu na ove kojima danas imamo", upozorio je viši savjetnik UN-a za arapske zemlje Adel Abdellatif, koji godinama proučava uticaj klimatskih promjena na Bliski istok.
Rekordni toplotni indeksi
U Ujedinjenim Arapskim Emiratima i Iraku su ovog ljeta zabilježeni rekordni toplotni indeksi (veličina izračunata na temelju temperature vazduha i njegove relativne vlažnosti), dok su i u okolini utvrđene dosad neviđene temperature od kada traju mjerenja.
U Džedi (Saudijska Arabija) su izmjerena 52 stepena, u Basri (Irak) 54, koliko i u kuvajtskom Mitribahu.
Ta je mjerenja potvrdila i Svjetska meteorološka organizacija, čime su službeno oboreni rekordi u istočnoj hemisferi. Do 2090. u Perzijskom zalivu će biti prevruće za život.
Lokalne vlade već su sada proglasile obvezne službene praznike zbog vrućina. Uprkos tome, brojni zaposlenici odlaze na posao jer jedino tamo imaju klima uređaje.
Simulacije predviđaju temperature i do 77 stepeni
Tokom dana ulice glavnih gradova su potpuno prazne, a zbog vrućina stanovnici satima nemaju struje.
U časopisu Nature Climate Change nedavno je objavljeno da bi Perzijski zaliv mogao do kraja vijeka ostati potpuno pust jer su simulacije otkrile da bi se dnevne temperature mogle početi penjati i do 77 °C.
Ujedinjeni narodi predviđaju da bi ukupan broj stanovnika u 22 arapske zemlje do 2050. godine mogao porasti na čak 600 miliona, što će dodatno otežati ionako pretešku situaciju, prenosi Tanjug.
Komentari