Plastične flaše za vodu prljavije od WC šolje
Ilustracija

Leglo bakterija

Plastične flaše za vodu prljavije od WC šolje

Mnogi od nas kupuju flaširanu vodu, a nakon toga koriste flašu narednih nekoliko dana. Iako se time štedi novac i čuva prirodna okolina, ta navika je, prema timu Tredmil rivjuza, loša po zdravlje

Naime, tim je briseve sa 12 boca vode za višekratnu upotrebu, koje su koristili atletičari, poslao na laboratorijsku analizu, a nalazi su pokazali da su flaše sadržale ogroman broj bakterija, više od 300.000 formiranih jedinica po kvadratnom centimetru.

„Ako bismo uporedili nivo štetnosti kozumiranja vode iz korišćenih flaša, onda bismo jezikom laika rekli da je on sto puta gori nego da ste liznuli igračkicu svog psa“, navodi tim.

Rezultati su varirali u zavisnosti od tipa flaše. Flaše sa kliznim čepom su sadržale najveći broj bakterija. Za njima su flaše koje se zatvaraju na pritisak i obične flaše na zavrtanje čepa.

Flaše na slamčicu pokazale su se kao „najčistije“, ali istraživači kažu da i one imaju samo dvije jedinice po kvadratnom centimetru manje od prosječne kućne ve-ce šolje.

Tredmil preporučuje flaše ili boce od nerđajućeg čelika, koje treba prati što je češće moguće.

RTS

Komentari

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.