Srbija i Republika Srpska, poručeno je na skupu, žele mir, ali su naučile lekcije i nikada više neće dozvoliti Jasenovac, Jadovno, ali ni Oluju.
Premijer Srbije Aleksandar Vučić rekao je da Srbi "nikome ne prijete i da hoće mir i najbolje odnose, čak i sa onima koji su htjeli da nas nema".
"Nikada više nikome nećemo dozvoliti Jasenovac, Jastrebarsko, Jadovno, ali ni Oluju. Srbi više neće u jame", istakao je Vučić.
Predsjednik Srpske Milorad Dodik je poručio da u ime mira moramo da se suočimo sa posljedicama prošlih ratova, jer tako imamo šansu da nam se to ne ponovi i istakao da je Republika Srpska neuništiva.
"Niste vidjeli manju državu u koju je ugrađeno više žrtava", naveo je Dodik i dodao da Donja Gradina, to strašno mjesto, iznova opomnje da ne treba dozvoliti nova zastrašivanja, jer smo u prošlosti platili preveliku cijenu i dožijveli genocid koji nije nazvan pravim imenom.
O tome, podvukao je, ne smijemo da ćutimo, kao što cio slobodarski svijet ne smije da ignoriše istorijske činjenice i ćuti o zločinima NDH.
Centralna manifestacija počela je intoniranjem himni Srpske i Srbije, a zatim se okupljenima, potomcima žrtava i gostima obratio profesor banjalučkog Filozofskog fakulteta Goran Latinović koji je održao istorijski čas o genocidu nad Srbima, Jevrejima i Romima u logoru Jasenovac.
Održan je i umjetnički program u kojem su nastupili glumci iz Prijedora i Banjaluke i hor "Jedinstvo", a skup je završen paljenjem svijeća.
Komemorativni skup održan je kod spomenika "Topola užasa", drveta na kojem su ustaše tokom Drugog svjetskog rata vješale logoraše. To drvo, koje se nalazi pored rijeke Save, iščupano je posle rata, da bi zatim od njega bio napravljen spomenik.
Na "Topoli užasa" vidljiva su i oštećenja od metaka, ali i od vatre koja je nastala tokom oružanih sukoba 1995. godine na tom području.
Skupu su prisustvovali i ministri dvije vlade, član Predsjedništva BiH Mladen Ivanić, predsjednik Srpskog nacionalnog vijeća u Hrvatskoj Milorad Pupovac, Arie Livne, predstavnici SPC, Saveza jevrejskih opština, romske nacionalne manjine, brojnih udruženja, kao i građani, te stanovnici potkozarskih opština, odakle je stradalo najviše stanovnika u Jasenovcu.
Tanjug
Komentari