Izložba je nastala povodom 50 godina stvaralaštva Zlatka Ugljena i njegovom ljubaznošću Savez arhitekata Crne Gore je dobio priliku da približi njegov rad našim prostorima. Postavka fotografija koja je prvi put bila otvorena prije pola godine u Podgorici, obuhvata širok opus, od skulptura (izloženih u Muzeju Jevreja u Sarajevu), preko sakralnih objekata, među kojima je i Bijela džamija u Viskom za koju je dobio međunarodnu nagradu „Aga Kan”, do turističkih objekata kakav je i hotel „Bregava” u Stocu, sa kojim je postao laureat jugoslovenske nagrade lista „Borba”. Radio je kao redovni profesor na Arhitektonskom fakultetu i Akademiji likovnih umjetnosti u Sarajevu. Član je tri akademije nauka i iumjetnosti – Slovenije, Hrvatske i Bosne i Hercegovine.
Akademik Ugljen je kao arhitekta i dizajner ostvario veliki broj modernih i postmodernih objekata javne i sakralne namjene, koja su obilježila arhitektonsku-umjetničku misao rukovođenu „traganjem za duhom mjesta i duhom vremena”. Razlog zašto je izložba Zlatka Ugljena postavljena u Kotoru je što je upravo on projektovao hotel „Fjord” koji danas, nažalost polusrušen, već godinama samuje i kopni, istakao je arh. Zoran Mihaliček, koji je otvorio izložbu. On je imao tu sreću da je odbranio svoj diplomski rad na Arhitektonsko-urbanističkom fakultetu u Sarajevu kod prof. Ugljena, koji je važio za izuzetnog pedagoga i mentora. Na predlog Mihaličeka, koji je poslije zemljotresa `79. godine radio u Opštini Kotor, prihvaćen je Ugljenov projekat za izgradnju hotela „Fjord”.
-U arhitekturi prof. Ugljena naglašena je bijela svjetlost – kamena, zidnih ploha, te igra svjetlosti i sjenke. Svjetlost je naročito prisutna u sakralnoj arhitekturi. U svojim objektima radi totalni dizajn - pribor za jelo, namještaj, rasvjetna tijela, a takođe angažuje najznačajnije umjetnike - Dušan Džamonja, Jagoda Bujić, rekao je Mihaliček dodajući da je Zlatko Ugljen doživljavao kotorski zaliv kao jedinstveni enterijer.
Zlatko Ugljen je rođen u Mostaru, 1929. godine i do dan-danas je veoma aktivan arhitekta, nešto slično kao do nedavno Oskar Nimajer, pokušava da se pomoću arhitekture suprotstavi prolaznosti života. Njegov stvaralački opus je veoma opsežan i reprezentativan. Njajveći broj djela nalazi se u BiH, gdje je proveo svoj život i gdje živi i danas. Već na početku svoje karijere sa Pozorištem u Zenici skrenuo je pažnju jugoslovenske arhitektonske javnosti, a svoj talenat je kasnije potvrđivao kroz projekte hotela „Ruža” u Mostaru, rezidencijalne kuće na Tjentištu, hotelu „Bugojno”, a zadnjih godina je projektovao dosta vjerskih objekata. Samim tim je pokazao snagu i dominaciju svoje ličnosti da pruži odgovor na razne izazove i tematske zadatke.
- Nažalost, u vihoru rata koji je zahvatio Bosnu devedesetih, mnogi od ovih objekata su uništeni, hotel „Ruža” u Mostaru je srušen, to je sudbina velikog stvaraoca, ali ono što se ne da uništiti je ta univerzalnost, kvalitet njegovog stvaralaštva i ono što njegova djela govore o tome šta je arhitektura u svom punom smislu značenja, u svojoj kompleksnosti, za razliku od pukog projektovanja i građenja kojim smo često i okruženi, naglasio je Nebojša Adžić, predsjednik Saveza arhitekata Crne Gore.
Izvor:(Dan)