Brisel prati sva dešavanja vezano za aferu “Snimak”, ali se neće miješati u unutrašnja pitanja Crne Gore, saopšteno je iz Brisela Dnevnim novinama. Ipak, iz EK poručuju da će zahtijevati da se slučaj ispita do kraja. Napominju da će Crna Gora, koja je u fazi pregovora oko ulaska u EU, biti pod budnim okom Brisela. U najnovijoj rezoluciji EK o Crnoj Gori afere “Snimak” ipak neće biti, potvrđeno je Dnevnim novinama.
Konačna verzija rezolucije je već proslijeđena Evropskom parlamentu na usvajanje, pa je malo vjerovatno da se dokument mijenja u ovoj fazi. Evropski parlament odgodio je raspravu o svim rezolucijama za aprilsko plenarno zasijedanje, među kojima je i rezolucija o Crnoj Gori, zbog dijaloga Beograda i Prištine. O rezolucijama neće biti raspravljano na sjednicama EP u martu zbog intervencije visoke predstavnice Evropske unije za spoljnu politiku i bezbjednost Ketrin Ešton, koja želi da se prije rasprave ostvari napredak u odnosima Srbije i Kosova.
U nacrtu rezolucije o Crnoj Gori se navodi da je njeno izborno zakonodavstvo većinom u skladu sa preporukama Venecijanske komisije i OEBS-a. U tom dokumentu zvanična Podgorica se poziva da i dalje unapređuje izborne liste i transparentnost finansiranja kampanja kako bi se, kako se navodi, spriječili svi oblici zloupotrebe, a posebno državnih resursa u političke svrhe.
U rezoluciji se apeluje na crnogorski parlament da izmjenama Ustava jača nezavisnost i integritet pravosuđa i profesionalnu autonomiju Tužilačkog savjeta. “Nadzorna uloga parlamenta se mora jačati, pogotovo u borbi države sa organizovanim kriminalom i korupcijom”, kaže se u rezoluciji. Navodi se i da parlament, kroz politički dijalog, mora biti aktivnije uključen u pregovore sa Evropskom unijom.
“Više skupštinskih odbora mora znatnije nadzirati taj proces, a parlament mora kontrolisati i primjenu usvojenih zakona”, dodaje se u rezoluciji. Uprkos tome što afera “Snimak” neće ući u najnoviju rezoluciju o Crnoj Gori, Brisel iskazuje veliku zabrinutost povodom nje i Crna Gora će od sada biti pod budnim okom Brisela, saopštio je predsjednik Nove Andrija Mandić, nakon što se sastao sa šefom delegacije Evropske komisije u Podgorici Mitjom Drobničem.
Mandić je upoznao Drobniča sa aktuelnom političkom situacijom u Crnoj Gori, a fokus priče bio je usmjeren na stanje u pravosuđu i aferu “Snimak”. “Saopštili smo da je Crna Gora jedno zarobljeno društvo, posebno u oblasti pravosuđa, gdje je hitno potrebno sprovesti reformu. Sudije i tužioci koji imaju veze sa kriminalom, korupcijom, nepotizmom ne mogu biti na tim mjestima”, kazao je Mandić i napomenuo da je sastanak inicirao upravo Drobnič. “Iz Brisela počinju da duvaju neki novi vjetrovi. Pod budnim smo okom Brisela, posebno nakon posljednjih dešavanja i afere ‘Snimak’”, kazao je Mandić.Bris
Ne postoji povjerenje u izborni proces
U Crnoj Gori ne postoji povjerenje u izborni proces, a takvo stanje posljedica je zloupotreba državnih resursa, pritiska na građane i brojnih drugih zloupotreba partija na vlasti, ocijenio je predsjednik Socijalističke narodne partije Srđan Milić tokom razgovora sa šefom Odjeljenja za Crnu Goru i Hrvatsku u Direktoratu za proširenje Evropske komisije Dirkom Langeom o aktuelnoj političkoj situaciji u Crnoj Gori, posebno o oblasti vladavine prava i ustavne promjene u pravosuđu.
Milić je kazao da je zabrinut zbog činjenice da Upravni sud nije poništio nezakonito donesene odluke Skupštine opštine Andrijevica, koje su, dodaje se, za posljedicu imale raspisivanje prijevremenih izbora u toj opštini, kao i zbog okolnosti da Vrhovni sud još nije odlučio po zahtjevu SNP za preispitivanje presuda Upravnog suda vezano za slučaj Andrijevica.
“Ukazano je da u Crnoj Gori ne postoji povjerenje u izborni proces. Takvo stanje posljedica je zloupotreba državnih resursa, pritiska na građane i brojnih drugih zloupotreba partija na vlasti, što dokazuju i informacije vezane za aferu ‘Snimak’”, kazao je Milić.
Ako ne bude istrage, procesuirati tužioce Državni tužioci se moraju procesuirati ukoliko Tužilaštvo ostane pri odluci da ne pokreće nikakvu istragu povodom afere “Snimak”, ocijenila je Akcija za ljudska prava (HRA). Izvršna direktorka HRA Tea Gorjanc-Prelević smatra da objavljeni snimci sa sjednica partijskih organa DPS dokazuju da su kao metod političkog djelovanja sistematski izvršena brojna krivična djela, na osnovu kojih je vrhovni državni tužilac morao da reaguje.
“Izostanak krivične istrage ozbiljno nameće pitanje o Tužilaštvu kao najslabijoj karici u sistemu vladavine prava u Crnoj Gori”, smatraju u HRA. Oni napominju da objavljeni snimci ukazuju na postojanje krivičnih djela iz više članova Krivičnog zakonika. “To su povreda ravnopravnosti i povreda ravnopravnosti u zapošljavanju i zloupotreba službenog položaja”, navela je Gorjanc-Prelević
(Izvor:Dnevne novine)