Naime, na internetu se pojavila informacija da njemačka organizacija Volksbund nudi novčanu nagradu za informaciju o tome gdje je sahranjen 29-ogodišnji Brandl koji je poginuo u okolini Novog Pazara novembra 1944. godine, piše Blic.
Iznos nagrade nije naveden, ali je ipak bio dovoljna motivacija da se pojedini Novopazarci daju u potragu.
- Obožavam istoriju i novac me ne zanima, ovo vidim kao jednu detektivsku priču. Međutim, do sada nisam imao uspjeha, odnosno, nisam uspio ništa da saznam – kaže jedan od tragača za grobnicom Brandla.
U Društvu istoričara Sandžaka tvrde da su šanse tragača male i da je gotovo nemoguće pronaći tijelo ubijenog pripadnika Vermahta u Novom Pazaru.
- U Novom Pazaru nema njemačkih vojnih grobalja, niti se zna gdje su sahranjivani njihovi borci. Ako je tačna informacija da je poginuo novembra 1944. godine, onda je najvjerovatnije stradao u savezničkom bombardovanju grada, a ne u nekom okršaju sa partizanima. Kako je tada poginuo veliki broj građana, gotovo siguran sam da je on sahranjen u masovnoj grobnici na Hadžetu – priča Redžep Škrijelj, član Društva istoričara Sandžaka i univerzitetski profesor.
Predsjednik Njemačkog narodnog saveza Rudolf Vajs kaže za Blic da u Njemačkoj postoje dvije organizacije koje sprovode akcije pronalaženja lokacija na kojima su sahranjeni njemački vojnici iz Drugog svjetskog rata i njihovog prebacivanja u domovinu ili vojna groblja u zemlji u kojoj su nastradali.
- Upoznat sam sa tim slučajem, a Adalbert Brandl je samo jedan od 700.000 njemačkih vojnika stradalih u Drugom svjetskom ratu za čijim posmrtnim ostacima se trenutno traga. Njemačka je ozbiljno shvatila taj posao, a to najbolje ilustruje podatak da su od 5 miliona poginulih vojnika, pronašli posmrtne ostatke njih 4,3 miliona – priča Vajs.
On dodaje da te dvije organizacije, iako uživaju veliku finansijsku podršku Njemačke, ne nude novčane nagrade za informacije o tome gdje su sahranjeni njihovi pali borci iz Drugog svjetskog rata.
- Iznenadio sam se kada sam vidio da se nudi nagrada, pa zbog toga pretpostavljam da su je ponudili njegovi potomci koji su saznali da je nastradao u okolini Novog Pazara. Ne vjerujem da se radi o nekoj ogromnoj svoti novca od koje će se neko obogatiti – kaže Vajs.
On ističe i da će, ukoliko budu pronađeni posmrtni ostaci Brandla, biti premješteni na njemačko vojno groblje na Košutnjaku.
Potomci se često raspituju u Istorijskom arhivu Ras
Istorijski arhiv Ras često posjećuju državljani Njemačke, potomci stradalih vojnika, ne bi li saznali nešto više o tome kako su živote izgubili njihovi preci i gdje su sahranjeni.
- Prošle godine nam je dolazila jedna porodica i raspitivala se o nekom oficiru. Mislimo da su tragali baš za Brandlom, ali ne možemo sa sigurnošću da tvrdimo – kažu u Arhivu Ras za Blic.
Komentari