Invazija stršljena u Hrvatskoj: Slavonac umalo umro od ujeda
Ilustracija

Azijski stršljen opasan po život

Invazija stršljena u Hrvatskoj: Slavonac umalo umro od ujeda

Tata je ušao u kuću i pao na koljena. Počeo se gušiti. Brzo smo zvali Hitnu pomoć, rekao je Vladimir Jelečević iz Dopsina u Osječko-baranjskoj županiji.

Iako je od tada prošlo već mjesec dana, Vladimir se s nelagodom prisjeća dana kad je njegovog oca ujeo azijski stršljen. Jelečevići su ih primijetili u svom vrtu nakon što su kupili brojne sadnice cvijeća kako bi ukrasili vrt. 

- Otac je tog dana kupio sprej protiv insekata i uveče je izašao u vrt kako bi ih naprskao. Letjeli su iznad cvijeća i nekoliko njih je popadalo. Tata se taman vraćao u kuću i na kućnom pragu jedan ga je ujeo, baš kao da mu se htio osvetiti - priča Vladimir za 24sata.hr.

Otrovni ubod Vladimirovom ocu Peri (59) stršljen je zadao ispod pazuha, blizu leđa. Supruga mu je do dolaska Hitne pomoći držala jezik da se ne uguši. Ljekari su mu po dolasku odmah dali inekcije. Međutim, Pero je prije 14 godina operisao srce i ima bajpas, pa je dobio infarkt. Bio je na intenzivnoj njezi u bolnici sedam dana, a sad se dobro oporavio. Porodica tvrdi kako nijesu znali da je riječ o azijskom stršljenu dok nijesu pozvali deratizatora, koji ih je došao ukloniti. Rekao im je da se do sada susreo s tom vrstom stršljena u Dopsinu, Dardi i Bocanjevcima. U Bocanjevcima ih je navodno samo na jednom mjestu bilo nekoliko hiljada. Objasnio im je kako su navjerojatnije stigli u Slavoniju i Baranju s drvenim trupcima iz Indije.

Ubod stršljena najopasniji je za one koji su alergični. Oni moraju što prije potražiti ljekarsku pomoć, a ostalima pomaže držanje leda na mjestu uboda. O agresivnom insektu ispričao je i pčelar Josip Križ. 

- Najvažnije je da sad, kad su se pojavili, stručnjaci pronađu njihova staništa i iskorijene ih. Ako se ne krene odmah ozbiljno suzbijati, to može postati jako velik problem - otkrio je Križ.

Dodao je kako njihova gnijezda izgledaju kao da su od kartona i po sebi imaju klasične šupljine. Nekad mogu izgledati kao plinske boce, tvrdi pčelar. Najčešće ih grade ispod krovova, u raznim rupama i šupljim drvima. Azijski stršljen napada pčele u košnicama, ali Križ tvrdi da ga one tada opkole, podignu mu temperaturu na 48 stepeni i tako ga spale - ističe pčelar. Objasnio je kako su se u Hrvatskoj pojavili zbog prirodnih migracija i klimatskih promjena.

Komentari

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.