- Većinski je prvi izbor metoda prekinutim snošajem, a vjerujem da razlog tome nije ekonomski aspekt budući da je cijena prezervativa veoma pristupačna. Prije će biti da je razlog nedostatak seksualne kulture – objašnjava profesor dr Snežana Rakić, direktorka GAK "Narodni front".
- Slobodnije seksualno ponašanje ljudi, a bez znanja o adekvatnoj zaštiti, vodi u ovakvu poražavajuću statistiku – kaže Rakić.
Na raspolaganju danas imamo čitav spektar različitih kontraceptivnih sredstava – od prezervativa, preko kontraceptivnih pilula, spirale, spermicida i niza drugih, a opet, dok se u svijetu iznalaze nove metode, poput ženskog prezervativa, kod nas se ni tradicionalne metode još uvijek nisu primile.
Koje su prednosti i mane svakog kontraceptivnog sredstva?
Za početak, treba napomenuti da ne postoji sredstvo koje je 100 odsto sigurno, zato se, ako želite da budete sasvim zaštićeni, preporučuju kombinacije sredstava.
Na prvom mjestu je, objašnjava dr Rakić, svakako prezervativ, jer je to jedino sredstvo koje djeluje na oba fronta – štiti od polno prenosivih bolesti, ali i od neželjene trudnoće. Kod njega najveća opasnost prijeti od mehaničkog oštećenja. Naravno, pored toga, preporučljivo je i da se koriste oni provjerenih proizvođača.
Foto: condenast.co.uk
- Što se prezervativa tiče, kombinacija sa drugim sredstvima nije neophodna, jer on zaista predstavlja sasvim dovoljnu zaštitu – tvrdi dr Rakić.
Prezervativi su takođe idealno rešenje ukoliko nemate stalnog partnera.
S druge strane, ako imate stalnog partnera i vjerujete mu, kontraceptivne tablete, spirale i drugi hormonski preparati su odlični metodi.
- Pilule birate nakon konsultacije sa ginekologom, i prilično su siguran metod što se tiče zaštite od trudnoće - objašnjava Snežana.
Mane, kao i sve druge metode, imaju i pilule, a neke od njih su da pilule uvijek morate da pijete u određeno vrijeme, a pored toga, postoje i rizične grupe žena kojima se tablet ne preporučuju. To su žene koje pate od duboke venske tromboze, tromboembolije, žene koje su imale ili imaju karcinom jetre ili dojke ili upalne procese na jetri, žene koje boluju od visokog krvnog pritiska, šećerne bolesti, migrene sa aurom, i najvažnije – žene pušači.
Jedan od dobrih izbora je i spirala koja je prilično komforna i čak i poželjna kod žena preko 35 godina, tačnije, kod žena kojima korišćenje pilule nije preporučljivo.
Loše strane spirale su te da mora redovno da se kontroliše i mijenja nakon pet godina, a po potrebi i češće. Treba imati na umu da spirala pruža odličnu zaštitu od začeća, ali nikakvu od infekcija.
To su kontraceptivne metode koje preporučuju ginekolozi. Tu su i proizvodi poput spermicidnih pjena ili dijafragme, koji su gotovo potpuno izbačeni iz upotrebe i smatraju se zastarelima. Razlog tome je činjenica da je njihova uspješnost u kontracepciji znatno lošija, a uz to ne štite od infekcija.
- Svaki vid kontracepcije je bolji od kontracepcije abortusom. Ali da biste bili zdravi ili ostvarili potomstvo morate misliti i na zaštitu od polno prenosivih bolesti. Njihovo liječenje je nekad nemoguće, kao u slučaju HIV virusa, ali svakako je dugotrajno i mnogo skuplje od cijene prezervativa - zaključuje na kraju dr Snežana Rakić.
Žena Blic rs
Komentari