Vućić i Duraković kod Klintona razgovarali o Srebrenici i pomirenju
Foto:Reuters

Njujork

Vućić i Duraković kod Klintona razgovarali o Srebrenici i pomirenju

Načelnik Opštine Srebrenica Ćamil Duraković i premijer Republike Srbije Aleksandar Vučić bili su juče gosti bivšeg američkog predsjednika Bila Klintona na panel-razgovoru u Njujorku na godišnjem sastanku Clinton Global Iniative.

Pred prepunom dvoranom i u prisustvu velikog broja novinara, Klinton je govorio o Srebrenici i o saradnji Durakovića i Opštine Srebrenica sa premijerom Vučićem i Vladom Republike Srbije. Duraković je istakao kako je kao žrtva genocida došao u Sjedinjene Američke Države gdje se školovao, a potom vratio u Srebrenicu.

Dalje je govorio o procesu pomirenja koji je težak proces, ali koji nema alternativu. Duraković je pomenuo da je sa srbijanske strane ovaj proces počeo Rezolucijom o Srebrenici Skupštine Republike Srbije i dolaskom tadašnjeg predsjednika Srbije Borisa Tadića u Potočare, a nastavio posjetama premijera Vučića Srebrenici koje nisu mogle biti spriječene ni incidentom kada je premijer Vučić bio napadnut kamenjem, prenosi Anadolija.

Prema riječima Durakovića, srbijanskom premijeru "nije bilo lako doći u Potočare i stati među 7.000 mezara žrtava".

“Ali nije ni meni bilo lako da ga zagrlim među tih 7.000 mezarova. Mi smo to obojica učinili i to je bilo ispravno”, rekao je Duraković na šta je aplaudirala cijela sala.

I Vučić je podržao proces pomirenja i rekao da Srbi i Bošnjaci treba da gledaju kako da žive u miru vjekovima u budućnosti.

“Srbi i Bošnjaci ne treba da žive jedni pored drugih, nego jedni sa drugima", naglasio je Vučić.

Istakao je kako je "prije mnogo godina davao neke loše izjave i da je on samo čovjek koji je znao pogriješiti". Ali, kako je istakao, "već pet godina sve što govori je konstruktivno i da on zaista misli baš kako i govori, bez obzira što se mnogi na njega ljute zbog toga".

Duraković je zaključio da politički proces i ekonomski napredak mora da prati socijalna integracija i da je to zajednički zadatak za budućnost.

Bivši američki predsjednik odao je priznanje Durakoviću i Vučiću naglasivši da SAD i u budućnosti treba da učine maksimum i da pomognu i BiH i Srbiju u procesu pomirenja i razvoja. 

Komentari

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.