Mehanički kvarovi aviona, na primjer, neće se računati kao razlog za nadoknadu za čekanje, ali prirodne katastrofe i greške kontrole u saobraćaju da.
Tokom krize zbog pepela u vazduhu nakon erupcije vulkana na Islandu 2010. kada su aerodromi u Evropi bili blokirani nekoliko dana, bilo je mnogo nedoumica u vezi s tim koliko avioprevoznici treba da brinu o dobrobiti putnika.
Neki su inicijalno odbijali da pokriju troškove putnika, ali su nakon prijetnji EU popustili.
Ryanair nedavno je tako izgubio slučaj na Evropskom sudu pravde protiv putnika koji je sedam dana čekao let Faros - Dublin. On je potrošio 1.130 eura na hotel, hranu i prevoz. Sud je naložio da kompanija kompenzira sve te troškove.
Niko nije zadovoljan
I zajednice potrošača i industrija već brinu zbog tumačenja ovih pravila, jer bi ona mogla unijeti zabunu u vezi sa pravima putnika i pouzdanosti avio kompanija.
“Glavni problem za putnike je da, iako imaju garantovana prava pod zakonom Evropske unije, mogu imati poteškoća da ih ostvare u odnosu sa avioprevoznicima”, stoji u saopštenju koje objašnjava novi pravilnik.
U intervjuu za BBC World, Helen Carnes iz Evropske komisije dodaje da je čula mnogo pritužbi na “previše prostora za manipulaciju aviokompanija”, kada je riječ o ostvarivanju prava putnika.
Novi pravilnik bi, prema njenim riječima, trebalo eliminisati takve mogućnosti.
(izvor:CDM)