Od petka jake mjere bezbjednosti,

U Republici Srpskoj sjutra će se održati referendum

Od petka jake mjere bezbjednosti, "duge cijevi" na ulicama

U Republici Srpskoj će se sjutra održati referendum, na kojem će se građani izjašnjavati da li su za to da se 9. januar slavi kao Dan republike. MUP RS je od petka u pojačanom stepenu pripravnosti, a regionalni mediji javljaju da policajci naoružani dugim cijevima patroliraju ulicama.

Ministar unutrašnjih poslova RS Dragan Lukač saopštio je da entitetski MUP raspolaže informacijama da bi pojedinci iz vehabijskih i ekstremističhih organizacija mogli da ugroze institucije RS na dan održavanja referenduma i predstojećih loklanih izbora, zbog čega je na teritoriji RS podignut nivo bezbjednosti.

Na viši nivo podignute su i mjere bezbjednosti entitetskih tijela vlasti u Banjaluci.

Pitanje referenduma u RS je posljednjih mjesec dana podiglo međunacionalne tenzije u BiH i regionu, a pojavile su se i teorije o mogućim novim sukobima u BiH. 

General i načelnik ratnog štaba nekadašnje Armije BiH Sefer Halilović zaprijetio je prije četiri dana nestajanjem Republike Srpske ako referendum u RS bude sproveden jer, kako tvrdi, to će značiti "raspakivanje" Dejtonskog mirovnog sporazuma i stupanje na snagu Ustava BiH.

"Nikome ne prijetimo, ali nikome nećemo dopustiti da odnese i dio BiH bez belaja", izjavio je Halilović, ističuči kako se Republika Srpska u eventualnom sukobu može održati najviše “10 do 15 dana”.

Potpredsjednik Vlade i ministar vanjskih poslova Srbije Ivica Dačić ocijenio je da je izjava Halilovića najveća prijetnja miru i stabilnosti u regiji.

U pisanoj izjavi dostavljenoj medijima, Dačić je poručio da je Srbija dovoljno jaka da odbrani sebe, a neće dozvoliti ni uništenje RS-a, te pozvao međunarodnu zajednicu da hitno interveniše ako joj je, kako je naveo, stalo do mira.

Referendum uprkos odluci Ustavnog suda

 Na 1.900 glasačkih mjesta moći da glasa 1.219.391 građana, kako je to utvrdila Republička komisija za sprovođenje referenduma.

Zanimljivo je da prema posljednjim rezultatima popisa, objavljenim ove godine, u Republici Srpskoj ukupno živi 1.228.423 stanovnika.

Većina medija u Federaciji BiH podsjeća kako je riječ o neustavnom referendumu kojem se usprotivio i Ustavni sud odlukom od 17. septembra, međutim mediji u RS bliski vlasti ističu pozive za izlazak na birališta.

Centralna izborna komisija (CIK) nije RS ustupila centralni birački spisak za taj entitet, pa je Republička komisija za sprovođenje referenduma, uz pomoć MUP-a i ostalih entitetskih institucija, napravila vlastiti birački spisak.

Građani Brčko distrikta neće moći glasati na području distrikta, jer je održavanje referenduma u Brčkom zabranio supervizor za taj grad i prvi zamjenik visokog predstavnika Brus Berton.

Vlasti RS su odlučile da sprovedu referendum o Danu republike i pored toga što je Ustavni sud BiH 17. septembra zabranio održavanje referenduma.

Ustavni sud BiH je 26. novembra prošle godine naložio Narodnoj skupštini RS da izmijeni Zakon o praznicima, ocijenivši da je proslava Dana RS 9. januara neustavna i diskriminatorska po građane tog entiteta koji nijesu Srbi i pravoslavci, jer se tada slavi i krsna slava RS- Sveti arhiđakon Stefan.

B92,Al Jazeera,dnevnik.hr

Komentari

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.