Biračka mjesta su zatvorena u 19 sati.
Premijerka Republike Srpske Željka Cvijanović izrazila je zadovoljstvo što je referendum protekao u miru i toleranciji i što nije bilo nikakvih incidenata.
Ona je ocijenila da je referendum uspješno sproveden.
"Bravo Srpska, bravo građani Republike Srpske, dobro smo uradili svoj posao", rekla je Cvijanovićeva, javlja B92.
Ona je rekla da je Srpska opredijeljena za miran život, toleranciju, za zajedničku budućnost, znajući koliko je bitan mir i stabilnost i uzajamno poštovanje.
"Republika Srpska je pokazala demokratski kapacitet, bilo je važno održati izlaznost i mirno i tolerantno sprovesti referendum", rekla je premijerka.
Zvaničnici RS pozvali su ranije građane da masovno izađu na birališta i dostojanstveno odluče da li žele da 9. januar bude rođendan RS. Pravo glasa u RS ima 1.219.399 građana i oni će se izjašnjavati na oko 1. 900 glasačkih mjesta.
Prema najavama iz Komisije za sprovođenje referenduma, prvi preliminarni rezultati, mogu se očekivati već tokom noći. Izlaznost građana biće saopštavana na svaka dva sata, počev od 9 sati ujutru.
Referendum ima savjetodavni karakter, odnosno daje mišljenje o aktu koji će tek biti donesen, u parlamentu Srpske, u skladu sa većinskim izjašnjavanjem građana na referendumu, a nakon referenduma on je obavezujući.
Glasanje se održava u atmosferi veoma podignutih tenzija na relaciji Banjaluka - Sarajevo, s obzirom na to da je Ustavi sud BiH, koji rukovodstvo RS ne priznaje, stao na stanovište da je referendum neustavan.
Malo koje političko pitanje je od potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma i okončanja rata izazvalo tenzije tolikih razmjera kao što je to odluka zvanične Banjaluke da održi predstojeći referendum.
Referendumu se protive predstavnici međunarodne zajednice, Evropske unije, Savjet za implementaciju mira u BiH (PIC), ne podržava ga državni vrh Hrvatske, a ni Srbije, dok je Rusija jedina koja ga podržava.
Bošnjaci koji žive u Republici Srpskoj, posebno oni u i oko Srebrenice se protive referendumu i, kao i bošnjačko državno rukovodstvo, ovaj referendum žele da predstave kao prvi korak ka otcepljenju RS od BiH.
Oni su pozvani da bojkotuju eferendum.
Deveti januar je, inače, veoma važan za Srbe u RS jer je toga dana 1992. na Palama tadašnja skupština srpskog naroda u BiH, nakon zanemarivanja volje Srba od Bošnjaka i Hrvata, proglasila Srpsku Republiku Bosnu i Hercegovinu.
Dvanaestog avgusta iste godine naziv je promenjen u Republika Srpska. Realnost postojanja srpskog entiteta je uvažena i definisana Dejtonskim mirovnim sporazumom.
Pored političke težine koju ovaj datum nosi, on ima i svoj etno - religijski značaj. Naime, 9. januar nije samo Dan RS, već i slava RS, Sveti Stefan. Imajući u vidu značaj slave u ispovijedanju religije pravoslavnih Srba, obilježavanje ovog datuma dodatno dobija na težini.
Komentari