Da bi zabrana stupila na snagu, odluku donjeg doma, odnosno Nacionalnog savjeta, treba da potvrde i poslanici Savjeta kantona, odnosno gornjeg doma Skupštine, prenosi Beta.
Istovremeno, pokrenuta je i federalna narodna inicijativa o zabrani burke, koju predvodi švajcarska desnica, poslije čega bi mogao da uslijedi i referendum ako bude sakupljeno dovoljno potpisa.
Desničarski aktivisti formirali su komitet i pokrenuli kampanju sakupljanja potpisa, a za raspisivanje federalnog referenduma o zabrani burke potrebni su potpisi 100.000 građana.
Komitet je saopštio da kampanja i dalje traje, a zakonski rok za sakupljanje potrebnog broja potpisa je 18 mjeseci, dok referendum može biti raspisan u roku od dvije godine.
Rezultati ankete koju je u avgustu sproveo dnevni list Maten dimanš (Le Matin Dimanche) pokazali su da zabranu burke podržava 71 odsto Švajcaraca.
Nošenje burke dozvoljeno je u skoro svim dijelovima Švajcarske, osim u kantonu Tesen na jugu zemlje, gdje je prije tri godine održan referendum na kojem se većina birača izjasnila za zabranu.
Zabrana je stupila na snagu 1. jula, a za njeno kršenje propisana je novčana kazna od najmanje 100 franaka (90 eura).
U Švajcarskoj živi oko 300.000 muslimana, a žene koje u gradovima nose burku uglavnom su turistkinje s Bliskog istoka.
Komentari