“Postoje dvije vrste, to je osnovno. Bilo ih je i ranije, posljednjih godina, a od tih koje nam sada ulaze u stanove dvije vrste su stigle u Srbiju sa drugih kontinenata. Stigle su u podneblje u kojem mogu da se razvijaju bez prirodnog neprijatelja”, navodi profesorka katedre za entomologiju i poljoprivrednu zoologiju za B92.net.
Kako kaže, hrane se velikim brojem biljaka, jedu šta god im odgovara.
“Namnožile su se jer im odgovaraju uslovi, klima se mijenja, a došle su kao nove vrste. Bilo ih je i prije pet godina i prije 20 godina, ove sada su slične kao naše”, ističe Petrović Obradović.
Ističe da nema registrovanih preparata za kućnu upotrebu koji neće biti štetni po ljude.
"Mehanizam suzbijanja bi takođe bio težak u kućnim uslovima, trebalo bi da poprskamo sve po stanu, da one stanu u to i uginu”, ističe profesorka.
Međutim, olakšanje je u tome što, kako navodi, smrdibube u kuće ne ulaze da bi se hranile, već da nađu mračno i toplo mjesto.
“Lete po sobi da bi našle neki ćošak u koji mogu da se zavuku”, kaže Petrović Obradović, ističući da će ih biti do mrazova, kada počnu mrazevi smiriće se, za oko dvije-tri nedjelje.
Iako se u medijima posljednjih dana pojavila priča da postoji opasnost od njih i da mogu da ujedu ljude, Petrović Obradović navodi da smrdibube nijesu opasnost za ljude “iako je neprijatno zbog smrada koji ostaje na rukama, ali on se lako pere”.
Dakle, jedan lijek postoji – izbaciti ih kroz prozor.
Komentari