U Austriju vraćeno 12.670 izbjeglica iz Njemačke
Izbjeglice

U Austriju vraćeno 12.670 izbjeglica iz Njemačke

Austrija nije suočena samo sa dolaskom izbjeglica preko svojih južnih granica, već i iz Njemačke, koja vraća autobusima sve migrante koji ne zatraže azil.

U prosjeku Njemačka Austriji vrati 34 lica dnevno, i tako je u avgustu iz te zemlje u "Alpsku republiku" vraćeno 1.060 lica, piše Tanjug

Od početka godine broj izbjeglica koje su policajci iz Njemčke sa granice vratili austrijskim kolegama, dostigao je 12.760. To je, kako konstatuje austrijska štampa, visoka brojka imajući u vidu da je tokom prošle godine Njemačka u susjedne države vratila oko 9.000 izbjeglica.

Vraćanja nijesu protjerivanja i od te mjere su pogođena ona lica koja u Njemačkoj ne mogu da dokažu identitet dokumentima, kao i da nemaju namjeru da zatraže azil u toj zemlji, jer žele da putuju dalje.

Od kada je Švedska, početkom ove godine, zaustavila prijem izbjeglica, a i zatvorena je balkanska ruta, broj vraćanja iz Njemačke je opao, ali i dalje se nalazi na visokom nivou.

Tako je u avgustu više od 2.000 osoba pokušalo ilegalno da uđe iz Austrije u Njemačku. Njemačke vlasti, takva lica, vraćaju autobusima u Austriju, a više od polovine ostaje u austrijskoj pokrajini Gornja Austrija.

Ukoliko oni ne podnesu zahtjev za azil u Austriji, pokreće se postupak zbog kršenja zakona o strancima. Nakon izvjesnog vremena biva im naloženo da napuste zemlju. Međutim, problem austrijskih vlasti je šta učiniti ako se izbjeglice ogluše o taj zahtjev.

Kada su "uhvaćeni" protiv njih se samo podnosi prijava, i samo mali broj može biti pritvoren pred protjerivanje.

Od januara do avgusta  Austrija je uspjela da iz zemlje protjera 6.943 osoba, od toga 2.811 primjenom mjere prisilnog protjerivanja i 4.132 je dobrovoljno napustilo zemlju, što Ministarstvo unutrašnjih poslova "nagrađuje" premijom od 500 eujra.

Pošto je Savezna služba za strance i azil u tekućoj godini stavila fokus na povratak migranata, i očekuje se povećan broj vraćanja Ministarstvo unutrašnjih poslova traži dodatno osoblje u policiji, koje bi pratilo protjerana lica. Naime, po izbjeglici policija, na primjer za čarter let za protjerivanje u Italiju, ako se tražilac azila najprije registrovao tamo, mora da stavi na raspolaganje dva službenika.

Za protjerivanje linijskim letom u Indiju ili Pakistan potrebna su čak tri policajca.

Komentari

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.