Kako preživjeti preljubu?
Ilustracija

Da li umijete da oprostite?

Kako preživjeti preljubu?

Skoro svakom se barem jednom u životu desilo da mu bude slomljeno srce. Nažalost, većina se slaže da je najteže izboriti se s bujicom snažnih osjećanja kada se voljena osoba spetljala s nekim drugim.

Evo nekoliko savjeta šta činiti, kako se opet povratiti i dovesti u red kada vašu sreću pokvari neko treći.

Suze su okej

Jedan od najjačih emotivnih bolova jeste spoznaja da vas je voljena osoba izdala. Pošto to toliko boli, nije sramota loše se osjećati i plakati. Terapeut Elizabet Lombardo objašnjava da ćete prolaziti kroz tugu i bijes, tako da sebi dozvolite vrijeme da to odradite u svoja četiri zida.

Samokontrola

U šoku ste, ljuti i ranjeni. Ako vas uhvati želja da nazovete voljenu osobu i kažete joj sve što vam je na umu ili to napišete na profilu neke društvene mreže, probajte da se suzdržite. Kada ste pod stresom i bijesom, racionalnost popušta, pa biste mogli da izreknete stvari zbog kojih ćete kasnije žaliti. Bolje sačekajte da prođe neko vrijeme, a onda, ako još uvek budete imali tu potrebqu, porazgovarajte na miru.

Pazite na sebe

Iako smo u većini holivudskih, ali i domaćih filmova navikli da vidimo da se slomljena srca liječe brzom hranom, slatkišima ili utapaju u nenormalnim količinama alkohola, razmislite o nekoj pametnijoj varijanti tugovanja. Možda ćete se bolje osjećati ako odete na trčanje i kroz vježbu izbacite iz sebe sva negativna osjećanja.

Šta se zapravo dogodilo?

Možda mislite da je bolje da baš ništa ne saznate o osobi i cijeloj aferi u kojoj vas je voljena osoba izdala, ali zbog budućih veza i konačnog raskida dobro je znati barem osnovne informacije. Porodični terapeut Lisa Paz smatra da nije dobro tražiti sve detalje, jer ćete postati opsjednuti, ali da biste sami sa sobom to raspravili i mogli da krenete dalje, morate znati kada je afera počela i da li je to sada samo površna veza ili nešto ozbiljnije.

Pazite šta pričate

Naravno da osjećanja tuge, bijesa ili stida morate s nekim da podijelite. Izaberite samo bliske prijatelje u koje imate povjerenja i recite im sve što vas muči. Ostalima ne morate da govorite ništa drugo, osim da je došlo do raskida. Budete li cijelom svijetu rastrubili da ste prevareni i kako se to dogodilo, ljudi će stvarati različita mišljenja i o vama i o drugoj strani.

Terapija

Razgovor s prijateljima liječi, ali oni su odani i uvijek na vašoj strani, pa će često reći ono što želite da čujete umjesto onoga što zaista jeste. Ne budete li se osjećali bolje nakon nekog vremena, porazgovarajte sa stručnom osobom koja će vam pomoći da se ponovo postavite na svoje noge i uzmete konce u svoje ruke.

Gledajte filmove, čitajte knjige

U prvim danima očaja nećete baš biti neko društvo, a izvrsna terapija mogu biti filmovi ili romani. Izgubite se u nečijoj tuđoj priči i zaboravite na svoje probleme.

Strpljivost je vrlina

Kod većine prevara osoba koja je povrijeđena preko noći se nađe u vrtlogu loših emocija koje nije tražila niti zaslužila. No, ta osjećanja neće nestati tako brzo kako su došla. Obično je potrebno oko četiri mjeseca za preboljevanje izdaje i prevare, pa ako se trenutno ne čini da će to vrijeme doći, Pazova kaže da će s vremenom i najsnažnija negativna osjećanja otupjeti i izbledjeti. Samo treba sebi dati vremena i okupirati se novim aktivnostima.

Naučite da oprostite

Čini se nemogućim, ali ako ne oprostite i time sebi dokažete da vam više nije stalo, nećete moći da krenete dalje. To nije dar za preljubnika, već za vas i tako na to treba i gledati. Konačno ste ponovo slobodni i spremni za novi, neopterećeni život.

(Izvor: Telegraf.rs)