Rojters navodi da je ovo iznenađenje pošto su Kolumbijci na referendumu odbili sporazum koji je Santos potpisao sa marksističkim pobunjenicima iz Revolucionarnih oružanih snaga Kolumbije (Farc) sa ciljem okončanja 52-godišnjeg rata, prenosi Tanjug.
Santos je obećao da će oživjeti mirovni plan uprkos ishodu nedjeljnog referenduma na kojem je sporazum tijesno odbijen i dodaje da su ga mnogi glasači ocijenili previše popustljivim po gerilce.
Nobelova nagrada za mir, vrijedna 930.000 dolara biće uručena 10. decembra u Oslu.
AP navodi da je Norveški Nobelov komitet nagradio Santosa za "odlučne napore za okončanje građanskog rata u zemlji koji traje više od 50 godina". Američka agnecija podsjeća da je u građanskom ratu ubijeno više od 200.000 Kolumbijaca.
Ovaj komitet je ocijenio da nagrada treba gledati i kao "posvetu kolumbijskom narodu kojeg, uprkos velikim mukama i zlostavljanjima, nije napustila nada u pravedni mir, kao i svim stranama koje su doprinijele mirovnom procesu". AP primjećuje da u obrazloženju nagrade nije imenom pomenut Santosov sagovornik u mirovnim pregovorima Rodrigo Londono, vođa Farc.
AFP navodi da je predsjedavajuća Norveškog Nobelovog komiteta Kaci Kulman Five u obrazloženju navela da "činjenica da je većina glasača (na referendumu) rekla 'ne' mirovnom sporazumu ne mora da znači da je mirovni proces mrtav".
"Referendum nije bio glas za ili protiv mira. Ono što je strana koje je bila za 'ne' odbacila nije bila želja za mirom, već specifičnosti mirovnog sporazuma".
"Gardijan" piše da je Norveški Nobelov komitet ocijenio da "rezultat referenduma, kojim se odbacuje mirovni sporazum o kojem su pregovarali predsjednik Santos i lider Farc pobunjenika (Rodrigo Londono poznat po ratnom imenu) Timočenko, mogao da vodi rasplamsavanju sukoba i građanskog rata u zemlji". Britanski list prenosi da komitet "snažno ohrabruje Santosa i Timočenka u poštovanju sporazuma i poziva ih da "preuzmu svoj deo odgovornosti i konstruktivno učestvuju u predstojećim mirovnim pregovorima".
Komentari