To je saopštila član ove grupe i načelnik Odjeljenja za onkologiju Univerzitetsko-kliničkog centra RS Zdenka Gojković, dodajući da su sada na potezu minstarstva jer je potreban niz izmjena pojedinih zakona.
Ona je navela da su u radnoj grupi bili i predstavnici Ministarstva civilnih poslova BiH i brojni stručnjaci iz oblasti, kao što su onkologija i farmacija.
Gojković je rekla da ima neke nezvanične informacije da je Ministarstvo civilnih poslova prihvatilo mišljenje radne grupe, ali zvaničnog saopštenja još nema.
Kada je u pitanju sama upotreba kanabisa u medicinske svrhe, Gojković je kazala da je više oblasti gdje bi se mogao koristiti.
"U onkologiji, tu prije svega kod kancerskog bola. Kada se iscrpe druge opcije, opravdan je pokušaj s kanabisom. Upotrebljavati se može za mučnine i povraćanje kod hemoterapije. Kod anoreksije, kada dođe do krajnje iscrpljenosti i mršavosti, kanabis može otvoriti apetit. Ali, prvo iscrpiti zvanične mogućnosti", navela je ona.
Podsjetila je i da je Hrvatski sabor prošle godine odobrio upotrebu kanabisa u medicinske svrhe i da imaju tačno određeni ljekari koji ga mogu propisati, kao i tačno utvrđene doze, količine.
"Nemamo dokaza da kanabis može smanjiti bolest mada je u laboratoriji pokazao određeni efekat", naglasila je Gojković.
Inicijativu za legalizaciju medicinskog kanabisa je Ministarstvu civilnih poslova BiH i Ministarstvu sigurnosti BiH uputila Komora magistara farmacije FBiH.
Komentari