Iako možda izgleda kao da je tokom proizvodnje Notea 7 nešto krenulo naopako, baterije koje se koriste u većini sličnih uređaja, iako ozloglašene zbog nestabilnosti, najbolja su metoda punjive energije za ove uređaje, barem dok se ne pronađe neko bolje rješenje.
Poznato je i kako najmanje oštećenje na bateriji izaziva samozapaljenje. Takve baterije su umjele da se zapale čak i prije nego što bi uređaj izašao iz proizvodnje, a zbog toga su one zabranjene u avionima.
Međutim, ono što je sigurno jeste da baterije eksplodiraju jedino prilikom njihovog probijanja oštrim predmetom i u ekstremnim uslovima, a ono što ih čini sigurnim za masovnu upotrebu jeste balans između sigurnosti i dejstva.
Upravo ovaj problem su čelnici kompanije Samsung naveli kao glavni razlog zbog kojeg Note 7 eksplodira i kako bi on trebalo da se riješiti zamjenskim modelima telefona.
Ukoliko je, pak, problem u baterijama, to bi značilo kako bi se bilo koji uređaj koji koristi litijum-jonske baterije mogao susresti sa sličnim ili istim problemom.
"Veoma je teško uskladiti dejstvo baterije i optimalno vrijeme koje može proći između dva punjenja sa dejstvom samog uređaja. Izgleda da je Samsung malo previše otišao u smjeru poboljšanja svojih dejstava", rekao je Hari Foster, profesor sa Lankaster univerziteta.
On dodaje i kako nije moguće procijeniti kako ovo poboljšanje dejstva uređaja utiče na samu bateriju i koliko gura njenu izdržljivost do granice. Eksplozije koje su se dešavale u poslednje vrijeme ipak ukazuju na to kako je, osim baterije, još nešto moralo da pođe po zlu. Problem, dakle, nije do kraja dijagnostifikovan ili su korisnici imali dodatnih problema s uređajem koje nisu prijavljivali.
Klix.ba
Komentari