On nije želio da otkrije zbog čega se njegov klijent odlučio da povuče sporazum kojim je pred tužiocem priznao da je sa Beograđaninom Milošem Čujovićem sa tuđih računa skinuo 1.446.171 eura, od kojih je ostalo blokirano 249.425 eura.
Prema tom sporazumu, Bošković je priznao da je kriv za kriminalno udruživanje i računarsku prevaru i prihvatio da odsluži zatvorsku kaznu od tri godine i da u budžet Crne Gore uplati 200.000 eura u roku od 60 dana. Kasnije se, međutim, predomislio i odlučio da taj sporazum povuče.
Da li je ovo za sada jedini slučaj u kojem je optuženi pred sudom povukao sporazum, nijesu uspjeli da saznaju iz Višeg suda u Podgorici jer, kako kažu, ne vode tu vrstu evidencije. Nijesu saopštili ni da li su u ranijim slučajevima, ukoliko ih je bilo, spisi predmeta uništeni kako to zakon nalaže.
"Obavještavamo Vas da ovaj sud ne vodi posebnu evidenciju o slučajevima u kojima stranka odustane od zaključenog sporazuma o priznanju krivice", saopšteno je kratko iz ovog suda za DN.
Advokat iz Beograda Zdravko Đukanović koji je u tužilaštvu, ali i pred sudom zastupao interese Nebojše Boškovića, kazao je u izjavi Dnevnim novinama da na sud ne smije uticati priznanje koje je njegov klijent dao pred tužiocem, a kasnije odustao od njega.
„Zakonom je predviđeno da sud u takvoj situaciji donosi rješenje kojim se odbija sporazum. Dalje je predviđeno da se uništavaju spisi predmeta, a potom se zakazuje suđenje pred novim sudijom. Polazi se od toga je sudija koji je postupao po sporazumu već formirao svoje viđenje u konkretnom slučaju, te da postoji rizik da ne bi bio objektivan ukoliko bi i nakon povlačenja sporazuma nastavio da postupa u konkretnom slučaju“, kazao je Đukanović.
Prema navodima optužnice, Bošković je organizovao kriminalno udruživanje i sa Milošem Čujovićem iz Beograda. U periodu od 1. januara do septembra 2013. godine, dok se nalazio u pritvoru, Čujović se, prema stavu istražitelja, koristeći se programerskim vještinama lažno predstavljao da je vlasnik žiro računa.
On je bankarskim službenicima davao instrukcije da se sa deviznih računa otvorenih u inostranim bankama izvrši prenos novca na račune više osoba. Na taj način Bošković i Čujović su sebi pribavili 1.446.171,80 eura. Od ovog iznosa je ostalo blokirano 249.425 eura.
Boškoviću će se suditi pred krivičnim vijećem Višeg suda u Podgorici kojim predsjedava sutkinja Vesna Moštrokol.
Komentari