Uprkos tome što se ljudska emisija ugljen-dioksida nije mijenjala između 2014. i 2015. godine, snažni El Ninjo je uzrokovao veliki skok koncentracije tog gasa u atmosferi.
Najznačajniji razlog tome su uslovi u tropskim regionima do kojih je doveo taj globalni vremenski fenomen, jer su biljke bile manje sposobne da apsorbuju ugljen-dioksid.
Osim toga, prirodna emisija ugljen-dioksida je bila veća zbog učestalijih požara.
U godišnjem izdanju Greenhouse Gas Bulletin, Svjetska meteorološka organizacija je saopštila da su novonastali uslovi pomogli u podizanju nivoa ugljen-dioksida u atmosferi iznad prosjeka za poslednjih deset godina.
U mjernoj stanici na vulkanu Mauna Loa na Havajima, nivo ugljen-dioksida je prvi put od kada se mjeri prešao granicu od 400 čestica po milionu, što znači da na svakih milion molekula u atmosferi postoji 400 molekula ugljen-dioksida.
Stručnjaci upozoravaju da je posljednji put kada je nivo ugljen-dioksida bio toliko visok bilo prije tri do pet miliona godina. Prije 19. vijeka, ugljen-dioksida je bilo oko 280 čestica po milionu.
Ono što je posebno zabrinjavajuće jeste to što rast ne bilježi samo nivo ugljen-dioksida već i drugih gasova sa efektom „zelene bašte“. Tako metana danas ima dva i po puta više nego prije početka industrijske ere, dok azotsuboksida ima 1,2 puta više.
Rts
Komentari