Zagađenost uzrok smrti 600.000 djece godišnje
Ilustracija

Izvještaj Unicefa

Zagađenost uzrok smrti 600.000 djece godišnje

Oko 300 miliona djece u svijetu živi na mjestima gdje je vazduh toliko zagađen da može da kod njih izazove ozbiljne fizičke probleme, uključujućujući mogućnost da ugrozi razvoj njihovog mozga, objavile su danas Ujedinjene nacije u najnovijem izvještaju.

Gotovo svako sedmo dijete u svijetu udiše spoljašnji vazduh koji je najmanje šest puta zagađeniji u odnosu na nivo koji propisuju međunarodni standardi, pokazala je studija agencije UN za djecu, UNICEF-a, koji je zagađenost vazduha prozvao glavnim faktorom dječjeg mortaliteta.

Izvještaj UNICEF-a je objavljen nedelju dana prije godišnjih pregovora UN o klimatskim promjenama, koji će se održati u Maroku između 7. i 18. novembra.

Ta agencija, koja promoviše prava i dobrobit djece, traži od svjetskih lidera da preduzmu hitne mjere za smanjenje zagađenosti vazduha u svojim zemljama.

"Zagađenost vazduha je značajan faktor koji svake godine doprinosi smrti oko 600.000 djece mlađe od pet godina i ugrožava živote i budućnost još milionima djece svaki dan", izjavio je izvršni direktor UNICEF-a Entoni Lejk.

"Toksične materije ne štete samo razvoju dječjih pluća. One mogu da trajno oštete dječji mozak u razvoju i tako ugroze njihovu budućnost. Nijedno društvo ne može da dopusti sebi da ignoriše problem zagađenja vazduha", istakao je Lejk.

UNICEF ukazuje da satelitski snimci potvrđuju da oko dvije milijarde djece u svijetu živi na područjima gdje zagađenje spoljašnjeg vazduha premašuje minimalni bezbjedni nivo kvaliteta vazduha koji propisuje Svjetska zdravstvena organizacija.

Najviše djece koja žive na takvim područjima, oko 620 miliona, živi u južnoj Aziji, a slijedi Afrika sa 520 miliona i istočnoazijski i pacifički region sa 450 miliona.

Vazduh zagađuju emisije izduvnih gasova automobila, sagorijevanje fosilnih goriva, prašina, gasovi od spaljivanja smeća i druge štetne materije koje se šire vazduhom, ističe UNICEF.

Tanjug

Komentari

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.