Isa Mustafa: Da je Crna Gora pitala opoziciju nikada ne bi priznala Kosovo
Isa Mustafa

Isa Mustafa: Da je Crna Gora pitala opoziciju nikada ne bi priznala Kosovo

Premijer Kosova Isa Mustafa je izjavio danas u Prištini da susjedna Crna Gora nikada ne bi priznala nezavisnost njegove zemlje da je s tim u vezi bila pitana tamošnja prosrpska i proruska opozicija.

Kosovska fondacija za otvoreno društvo i Grupa za pravne i političke studije organizovala je danas u Prištini konferenciju “Hodanje po ledu: Uslovljavanja, izazovi i reforme na putu ka EU”. Na prvom panelu Konferencije učesnici su govorili o prioritetnim reformama koje proističu iz Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, ali je najviše diskutovano o unutrašnjim problemima Kosova, javlja Anadolija.

Isa Mustafa je istakao da Kosovo ima dva povezana problema, jedan da pretenduje i treba da bude dio EU, jer se usamljeno i ne može se suočiti sa globalnom konkurencijom i drugi, da na tom putu mora biti što šireg ekonomskog i socijalnog unutrašnjeg koncenzusa, jer je to pitanje povezano sa cijelim kosovskim društvom. Mustafa je kazao da je Kosovo prihvatilo politiku integracije, kao politiku odbijanja izolacije. Međutim, Kosovo je i dalje jedina zemlja na Balkanu koja je izolovana po pitanju slobode kretanja. 

“Sada sloboda kretanja više nije pitanje evropskih institucija već naše pitanje, zato što Evropski parlament neće donijeti odluku koju će doneti Parlament Republike Kosovo. To je pitanje unutrašnjeg koncenzusa kako bi smo preskočili i ovaj izazov”, kazao je Mustafa. 

Kako je uslov za dobijanje vizne liberalizacije ratifikacija Sporazuma o demarkaciji granice sa Crnom Gorom, Mustafa je kazao da se Kosovo nije pokazalo principijelnim. 

“U prvom redu opozicija, ali ne samo opozicija. Da je pitala Crna Gora svoju opoziciju, prosrpsku i prorusku, nikada ne bi priznala Kosovo i mi ne možemo postavljati politička uslovljavanja koja nisu održiva, kako bi ometali jedan proces koji pomaže državnom ograničavanju Kosova jer se radi o uspostavljanju međudržavne granice”, istakao je Mustafa. 

U vezi s dijalogom sa Srbijom, kosovski premijer je ponovio da dijalog nema alternativu i da je Kosovo dosta profitiralo od dijaloga, ali je istakao da nije zadovoljan gašenjem srpskih paralelnih institucija na Kosovu. Podsjetio je da je Kosovo do sada priznalo 113 država svijeta, među kojima i 23 od 28 zemalja članica EU, dodavši da Kosovo želi da se dijalog sa Srbijom završi obostranim priznanjem dvije zemlje. 

Specijalna predstavnica EU na Kosovu, Natalia Apostolova je kazala da Kosovo nema nikakvih prepreka na putu ka EU, bez obzira na pet zemalja koje ga nisu priznale. U vezi s liberalizacijom viza ona je istakla da je Kosovo učinilo veliki progres, što je rezultiralo pozitivnom odlukom Evropske komisije, ali da je ostalo da Kosovo ratifikuje sporazum o demarkaciji i bori se protiv organizovanog kriminala. 

“Apelujem na političke partije, koje su i ovde predstavljene, da vidimo širi državni i nacionalni interes koji omogućuje Kosovu da napreduje na putu ka EU i u ovom slučaju da dobije viznu liberalizaciju, a ne da se vode tijesnim partijskim interesima”, poručila je Apostolova. 

Publicista i osnivač Koha ditore Veton Surroi je ocijenio da bez obzira na dešavanja u EU oko Bregzita i proširenja, Kosovo treba da ima svoj unutrašnji politički kontinuitet, a tu baš i nema čime da se pohvali. 

Komentari

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.