Višegrad: Rekonstrukcija ćuprije počinje 1. aprila
Most Mehmed-paše Sokolovića u Višegradu

Radovi na rekonstrukciji

Višegrad: Rekonstrukcija ćuprije počinje 1. aprila

U prvoj fazi biće sanirana pregrada mosta, kao i temelji njegova tri stuba

VIŠEGRAD - Od 1. aprila ove godine zvanično kreću radovi na rekonstrukciji mosta Mehmed-paše Sokolovića u Višegradu, dogovoreno je na sastanku koji su održali predstavnici Turske razvojne agencije TIKA sa načelnikom opštine Višegrad Slavišom Miškovićem. U most će biti ugrađen kamen kojim je ova građevina podignuta prije skoro pet vekova, biće zamijenjena postojeća ograda, kao i kaldrma.

Od kada je most Mehmed-paše Sokolovića u Višegradu 28. juna 2008. godine uvršten na Uneskovu listu svjetske kulturne baštine, vode se intenzivne aktivnosti na njegovoj obnovi. Od samog početka Vlada Turske je izrazila želju da finansira radove, ali je procedura bila dugotrajna, obavljena su razna ispitivanja, podnošene aplikacije i tražene dozvole. Prema riječima zvaničnika TIKE, ovo je najveći projekat ove agencije u Bosni i Hercegovini. Mostu bi trebalo da bude vraćen orginalan izgled.

Radove će trajati 600 dana, a izvodiće ih, uz domaće, i majstori iz Turske koji su već radili na obnovi mostova u Mostaru i Konjicu. Načelnik višegradske opštine Slaviša Mišković najavio je da će u prvoj fazi biti sanirana zagata, odnosno pregrada mosta, a zatim i temelji njegova tri stuba.

- Ovo je veliki i značajan projekat za našu opštinu, vrijedan 10 miliona maraka, a posebno je bitno to što ćemo staviti u funkciju svu našu raspoloživu radnu snagu - istakao je Mišković.

Most, koji je naš nobelovac Ivo Andrić ovjekovečio u svom remek-djelu "Na Drini ćuprija", svakodnevno privlači mnogobrojne turiste iz cijelog svijeta.

Projekat je značajan i za turizam opštine Višegrad. Direktorka Turističke organizacije Olivera Todorović kaže da se ćupriji vraća prvobitni izgled, posebno ograda koja sada nije autentična, a sa kaldrme se skida kamen tucanik.

- Posebno je značajno to što će ove generacije Višegrađana biti svedoci jednog istorijskog momenta kada će i sami građani ali i posetioci učestvovati u novom oživljavanju ćuprije na Drini - kaže Todorovićeva.

Višegradska turistička organizacija godinama unazad bila je organizator mnogobrojnih sportsko-kulturnih manifestacija, koje su održavane na ovom mostu kao što su "Skokovi sa ćuprije". Poslednjih godina na sofi starog mosta održavane su književne večeri, izložbe slika i koncerti. Veliki deo događaja u okviru kulturne manifestacije "Višegradska staza" održavan je upravo na ovom mostu, ili pod njegovim lukovima.

Višegradski slikar Hadži Branko Nikitović izlagao je svoja djela na sofi mosta, a u njegovoj okolini su slikari koji su učestvovali na Međunarodnom likovnom saborovanju stvarali slike i grafike sa njegovim motivima.

- Vijest o rekonstrukciji stare ćuprije svakako će biti tema interesovanja mnogih likovnih umjetnika ali i grafičara, posebno na ovogodišnjem jubilarnom Međunarodnom likovnom saborovanju "Višegrad-Dobrun 2013" koje se održava u avgustu - naglasio je Nikitović i dodao da će posebno biti zanimljivo za likovnjake što će moći da zabeleže portrete onih koji budu radili na obnovi mosta jer su oni ovovremenski neimari.

Stari most izgrađen je na jedanaest lukova i već vjekovima odolijeva poplavama ali oštećenjima koja su narušavala njegov izgled, od čega treba pomenuti da je dva puta miniran.

Značaj višegradske ćuprije u jednoj od svojih pripovedaka Ivo Andrić je ovjekovečio riječima: "Da nije velikog kamenog mosta koji je najvažnija tačka na putu za Istok, nikada ne bi na tom mjestu i u takvim prilikama nastala varoši."

(Izvor:Večernje novosti)