Crvene Interpolove potjernice za trojicom srpskih državljana Predragom Bogićevićem, Nemanjom Ristićem, Milošem Jovanovićem i dvojicom Rusa Eduardom Vladimirović Širokovim i Vladimirom Nikolajevič Popovim još nijesu raspisane iz proceduralnih razloga, ali je njihova priprema u toku, potvrđeno je Dnevnim novinama iz Ministarstva pravde i Specijalnog tužilaštva.
Iz Ministarstva pravde je DN saopšteno da je se u ovoj fazi istrage vodi direktna komunikacija između organa gonjenja Crne Gore i Srbije, odnosno državnim tužilaštvima, te da je takva mogućnost predviđena našim i međunarodnim propisima.
"Koristimo mehanizme koji su nam dostpuni kako bismo ovaj slučaj doveli do kraja. Ministarstvo pravde nije formalno tražilo izručenje srpskih državljana, ali se naše specijalno tužilaštvo obratilo kolegama u Srbiji i čekamo odgovor. Traženo je i da naš specijalni tužilac prisustvuje saslušanju osumnjičenih koji su u Srbiji. Čekamo odgovor. Dakle, preduzima se što je u skladu sa pravilima struke, što predstavlja legitiman i institucionalni način obraćanja za međunarodnu pravnu pomoć i izručenje stranih državljana. To što Ministarstvo pravde nije podnijelo zvanično zahtjev, ne znači da se ne koriste svi mehanizmi da odbranimo naš nacionalni interes. U ovoj fazi se saradnja naših i srpskih državnih organa sprovodi kroz direktnu komunikaciju državnih tužilaštava, što nam omogućava naš zakon i međunarodne konvencije", rečeno je DN iz kabineta ministra pravde Zorana Pažina.
Da još ne postoji formalna zamolnica za izručenje srpskih državljana, juče je navela i ministarka pravde Srbije Nela Kuburović, koja je izjavila da "nije stigao zahtjev crnogorskog Ministarstva pravde za izručenje troje državljana Srbije osumnjičenih da su dio organizovane kriminalne grupe koja je pripremala terorističke napade u Crnoj Gori".
"Tužilaštvo za organizovani kriminal i Ministarstvo pravde nijesu primili zamolnicu crnogorskog Ministarstva kada je riječ o izručenju troje srpskih državljana koji su okrivljeni u postupku koji se vodi pred pravosudnim organima Crne Gore" rekla je Kuburović novinarima.
Ona je navela da Srbija ima obavezu da postupa po međunarodnim konvencijama, ali i u skladu sa bilateralnim Sporazumom o međunarodnoj pravnoj pomoći i izručenju između Srbije i Crne Gore.
"Ukoliko zahtjev dođe svakako da ćemo da ga razmotrimo i utvrdimo da li postoji osnov za postupanje po datoj zamolnici", rekla je Kuburović.
U najnovijem tužilačkom aktu o planiranom terorističkom napadu se navodi da su ruski državljani Eduard Vladimirović Širokov i Vladimir Nikolajevič Popov krajem septembra 2016. godine na teritoriji Crne Gore, Srbije i Rusije organizovali kriminalnu grupu, čiji cilj je bio vršenje „neodređenog broja krivičnih djela terorizam i krivičnih djela ubistvo najviših predstavnika Crne Gore" U naredbi se pominje i politička partija Demokratski front, kao i za sada neidentifikovana osoba iz te partije koja bi, zajedno sa osumnjičenim Bratislavom Dikićem, komandovala potencijalnim pobunjenicima koji bi upali u Skupštinu Crne Gore, pucali na pripadnike policije, a zatim lišili slobode premijera Mila Đukanovića.
Pored drugih, za sada neidentifikovanih lica, članovi te grupe su, kako se navodi, postali okrivljeni Predrag Bogićević, Nemanja Ristić, Miloš Jovanović, za koje je i upućena zamolnica srpskim pravosudnim organima, zatim Aleksandar Saša Sinđelić, Bratislav Dikić, Mirko Velimirović, Kristina Hristić, Branka Milić, Milan Dušić, Dragan Maksić, Srboljub Đorđević, Aleksandar Čurović, Aleksandar Aleksić, Nikola Đurić, Siniša Ćetković, Dejan Stanojević, Miloš Aćimović, Ivica Matić i Perica Andrić.
Komentari