Ta služba (BAMF) je objavila je prvu reprezentativnu studiju sa ciljem da se stvori što pouzdanija slika pogleda na svijet tražilaca azila u ovoj zemlji, piše Dojče vele.
Oko 4 500 izbjeglica je obuhvaćeno ispitivanjem koje su sproveli istraživački institut IAB i Njemački institut za ekonomska istraživanja.
Izbjeglice su odgovarale na više od 400 pitanja a rezultati ispitivanja koji su ovde iznijeti tiču se 2 300 ispitanih, koliko ih je obuhvaćeno u prvom krugu istraživanja.
U drugom dijelu studije će do kraja godine biti ispitano još 2 300.
Ispitivanje se opsežno bavi uzrocima izbjeglištva, putem koji su izbjeglice prešle da bi stigle do Njemačke, karakteristikama ličnosti ispitanih, vrijednostima koje njeguju, zdravljem, obrazovanjem, znanjem jezika, imovinom i porodičnom situacijom.
Na pitanje o razlozima napuštanja domovine, 70 odsto izbjeglica je reklo da je to uradilo „bježeći pred ratom", 44 jer su bili „direktno progonjeni".
Slijede "loši uslovi života" (39 odsto), „diskriminacija" (38, „strah od prinudnog regrutovanja" (36), „opšta ekonomska situacija u zemlji" (32), i manje zastupljeni, ali ne manje zanimljivi motivi: „članovi moje porodice su već napustili zemlju" (9), „poslala me je moja porodica" (7), „htio sam/htjela sam da se pridružim mojoj porodici" (7)...
Dvije petine ispitanih je prije dolaska u Njemačku najmanje tri mjeseca provelo u nekoj drugoj zemlji.
Osnovni razlog zbog kojeg su se izbjeglice opredijelile za Njemačku je „poštovanje ljudskih prava" u toj zemlji (7odsto), slijede „njemački obrazovni sistem" (43) kao i „osjećanje da smo dobrodošli" (42).
Odlazak u izbjeglištvo je povezan sa velikim troškovima, ali oni bitno zavise od zemlje porijekla.
Tako je put do Njemačke prosječno najskuplji za izbjeglice iz Avganistana i Pakistana (12 040 eura) a neznatno povoljniji za one iz Irana, Iraka, Libana i Palestine (11 363 eura).
Ilegalan put iz Sirije do Njemačke košta u prosjeku 5 556 eura, a iz zemalja sjeverne Afrike 1 398 eura, Balkana - 1 638 eura.
Osim toga, prosječna dužina puta do Njemačke je iznosila 35 dana.
Tanjug
Komentari