Da li se zaljubljujemo srcem ili mozgom?
Ilustracija

Šta mislite?

Da li se zaljubljujemo srcem ili mozgom?

Rezultati istraživanja sprovedenog na Katedri za psihologiju Univerziteta u Sirakuzi pokazali su da zaljubljivanje ne mijenja samo naše emocije i raspoloženje već utiče i na moždane regije odgovorne za naše intelektualne aktivnosti. Vrijeme potrebno za zaljubljivanje je izuzetno kratko, ponekad je dovoljna samo jedna petina sekunde.

Kada se osoba zaljubi, aktivira se 12 moždanih oblasti i raste nivo dopamina, oksitocina, adrenalina i vazopresina. Rezultat je povišeno raspoloženje ili euforija.

Mozak je taj koji se zaljubljuje, ali i srce je uključeno jer se taj složeni proces odvija na relaciji mozak‒srce, ali i povratnim putem od srca do mozga. Na primjer, aktiviranje određenih djelova mozga može predstavljati stimulaciju za srce ili stvoriti osjećaj „leptirića u stomaku".

„Postoje brojni simptomi za koje smatramo da potiču od srca, a zapravo je mozak odgovoran za njih" ‒ objasnila je prof. Stefani Ortige, neuropsiholog i rukovodilac istraživanja.

Ljubav na naučnoj osnovi

Naučno je potvrđena veza između povišenog nivoa nervnog faktora rasta u krvi (NGF‒nerve growth factor) i stanja zaljubljenosti. Taj faktor ima vrlo važnu ulogu u međuljudskoj hemiji, a posebno kod zaljubljivanja na prvi pogled.

Objektivno izmjereni pokazatelji su dokaz da ljubav ima naučni osnov. Za one koji se bave neuropsihologijom, to je znak da nedostatak ljubavi može biti uzrok stresa i depresije.

„Kada se jasno identifikuju djelovi mozga koje stimuliše ljubav, lakše je razumjeti procese koji se odvijaju usljed nedostatka ljubavi i eventualno odrediti odgovarajuću terapiju" ‒ objasnila je prof. Ortige. 

RTS

Komentari

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.