Decembarska klasa svoje prve vojničke dane provodi u centrima za obuku Vojske Srbije u Somboru, Valjevu i Leskovcu.
"Imam 26 godina i prijavio sam se zarad zasnivanja radnog odnosa u Vojsci Srbije nakon služenja vojnog roka", kaže vojnik Miloš Popović.
Miona Đurković se prijavila iz radoznalosti, niko u porodici joj nije bio vojno lice.
"Htjela sam da steknem neko novo iskustvo", rekla je Đurkovićeva.
Obuka se izvodi po istom planu kao i kad je vojska trajala tri mjeseca.
"Vojnici će biti i bolje osposobljeni, oni uspješniji koji budu primljeni nakon završetka služenja vojnog roka, da obavljaju dužnosti kao profesionalni vojnici", kazao je zamjenik komandanta 3. centra za obuku Leskovac potpukovnik Siniša Nikolić.
Vojnici će dobijati novčane naknade koje će u prva tri mjeseca iznositi oko 10.000 dinara, u četvrtom mjesecu 15.000 dinara, u petom 20.000 i u šestom 25.000 dinara, tako da će za šest mjeseci ukupno dobiti oko 800 eura.
"Vojska ovime prije svega dobija obučeniji rezervni sastav, a profesionalni vojnici će zadatke koje izvršavaju izvršavati kvalitetnije. Prije svega to je rasterećenje, jer je veliko opterećenje profesionalnih vojnika zbog broja zadataka koje Vojska Srbija izvršava", ističe potpukovnik Milan Petrović iz Uprave za obaveze odbrane Ministrastva odbrane.
U Srbiji trenutno ima oko 9.000 profesionalnih vojnika. Plata im je oko 32.000 dinara bez naknade za dežurstva.
"Država mora mnogo više toga da pruži za motivaciju profesionalnim vojnicima, da bi mogli da očekuju bolji odziv kvalitetnih ljudi zato što je u ovom trenutku glavni problem jako niska plata, a drugi veliki problem je nedostatak dugoročne perspektive jer samo mali broj njih može da dođe do penzije u vojsci", smatra vojni analitičar Aleksandar Radić.
RTS navodi da od 2011. od kada se u vojsku ide dobrovoljno, svake godine oko 1.600 mladića i djevojaka prođe vojnu obuku. Ranije, kada je to bilo obavezno, godišnje je na služenje vojnog roka upućivano i do 20.000 vojnika.
B92
Komentari