TAJNI DOKUMENT: NATO spreman da interveniše na Balkanu
Ilustracija

Večernji list piše

TAJNI DOKUMENT: NATO spreman da interveniše na Balkanu

NATO je spreman operativno da interveniše kad to bude potrebno kako bi spriječio međuetnički sukob i promovisao sigurnost i stabilnost, piše u tajnom dokumentu NATO-a o situaciji na zapadnom Balkanu, otkriva zagrebački Večernji list.

Dokument, u koji je ovaj hrvatski dnevnik imao uvid u Briselu, raspravljen je i usvojen na nivou ministara spoljnih poslova ovog mjeseca, a u njemu se podrobno opisuju dvije vrste prijetnji s kojima su suočene države u jugoistočnom hrvatskom susjedstvu: destabilizirajuće ponašanje Rusije i rastući ekstremizam i radikalizacija kao posljedica povratka stranih boraca iz Sirije i Iraka.

U zaključcima dokumenta navodi se da NATO daje punu podršku evroatlantskom putu Makedonije i BiH te da snažno podržava dijalog o normalizaciji odnosa između Srbije i Kosova. Taj dijalog, koji Beograd i Priština vode uz pomoć EU, ima pozitivan učinak na regionalnu stabilnost, zaključuju u NATO i dodaju da je normalizacija odnosa Srbije i Kosova povezana sa stabilnošću cijele regije.

Ne otkriva se podrobnije, međutim, šta znači da je savez spreman operativno da interveniše, ali se navodi da izvori lista nezvanično govore da je naglasak na promovisanju sigurnosti i stabilnosti te da ne treba to iščitavati kao prijetnju, već kao poruku odvraćanja potencijalnih prijetnji koje će NATO, očito je iz te formulacije, intenzivno pratiti na zapadnom Balkanu.

U dokumentu se navodi brojka od “približno 260 stranih boraca” koji su iz BiH otišli da se bore na strani terorističkih organizacija ISIL-a i Al-Kaide u Iraku i Siriji. Podatak je to s kraja 2015. Radikalizacija, nasilni ekstremizam i povratak stranih ratnika s fronta detektovani su kao “značajan razlog za zabrinutost” u dijelu NATO dokumenta koji govori o Bosni i Hercegovini.

Naglašava se takođe da to nije samo problem BiH i zapadnog Balkana, nego da se države u tom regionu s ostalim u Evropi suočavaju s rastućim ekstremizmom, radikalizacijom i povratkom stranih boraca.

Ključni akcenti iz NATO-ova izvještaja o situaciji na zapadnom Balkanu

1. Adresirati prijetnju

Nacije zapadnog Balkana moraju adresirati prijetnju od rastućeg ekstremizma i povratka stranih boraca

2. Ruski pristup

Pristup Rusije često je usmjeren prema srpskoj populaciji u regionu, među kojom ima i najveći odjek

3. Saradnja sa Srbijom

NATO će podsticati dodatnu političku saradnju sa Srbijom, snažniju nego ikad prije 

4. Rusija destabilizuje

Rastu ruske destabilizirajuće aktivnosti. Riječ je o mješavini političkih poruka, investicija u energetski i medijski sektor i vezama s elitama

5. Dodikovo podrivanje

Milorad Dodik nastoji podrivati euroatlanski put BiH kroz postupke poput nelegalnog referenduma ili odbijanja registrovanja vojnih nekretnina

6. Podrška RS-u

Rusija daje i ekonomsku podršku Republici Srpskoj, podstičući remećenje euroatlantskog puta BiH

7. Podrška Makedoniji i BiH

NATO daje podršku euroatlanskom putu Makedonije i BiH, kao i dijalogu Beograda i Prištine koji pozitivno utiče na regionalnu stabilnost

Komentari

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.