"Mi nikoga ne mrzimo, ni sa kim nećemo sukobe, nikome ništa ne podmećemo, nikoga ne saplićemo, sa svima hoćemo da razgovaramo i radimo, da budemo marljiviji, postižemo bolje rezultate, pronalazimo kompromis, ali istovremeno mi nećemo biti ona zemlja, država, narod koju će bilo ko, bilo kada, na bilo koji način, da ponižava. Ponavljam svima na svijetu, u okruženju i Evropi: Srbiju nikada nećete moći ni da gazite, ni da je zgazite, ni da je ponižavate, jer vam to nećemo dozvoliti“, rekao je Vučić.
On je dodao da se sa ovim vrijednostima ušlo u pregovore sa EU i da će se sa njima izaći, nadajući se kao punopravni član EU, ali i ako ne bude tako, izaći će kao moderna, ozbiljna, ekonomski snažna država.
Kako je naveo, Srbija je spremna da pravi kompromise u vezi svega, sem u vezi ovih vrijednosti, zbog kojih je juče i napustio Brisel, čime nije napustio pregovore i zaustavio proces, niti se odrekao želje Srbije da postane članica EU.
Navodeći da je Evropa ono što Srbija želi da bude unutar sebe te lekcija koju uči sama za sebe i radi sebe, Vučić je kazao:
"Ali, te lekcije nam niko drugi držati neće i neće nas na silu učiti nečemu što je pogrešno, niti će nas kažnjavati, a naročito ne oni koji su daleko od toga da ikada tu lekciju nauče. Lekcije od onih koji tvrde da su partizani bili teroriste, a ustaše priznata vojska, ne primamo. Lekcije koje nam drže oni koji se plaše naših čokoladica, preziremo, lekcije onih koji teroristima podižu spomenike gdje god stignu i lijepe ustaške pozdrave, doživljavamo ne kao vrijednost, već kao ozbiljan poremećaj i težak kompleks."
Ističući da će Srbija nastaviti da se ponaša i prema Hrvatskoj i drugim državama bez diskriminacije i mržnje, uz punu spremnost za saradnju i razgovor, Vučić je rekao da nikada neće pristati na packe, gaženja i bilo koji oblik poniženja.
"Želim da obavijestim javnost da je jedna zemlja blokirala otvaranje poglavlja 26, nije bilo više zemalja. Samo jedna zemlja nije željela da prihvati otvaranje poglavlja 26 – Hrvatska", rekao je Vučić i dodao:
"EU ima mogućnost blokiranja otvaranja poglavlja, ali to ne znači da to imaju pravo da čine bez ikakvog razloga. Ja želim da vas obavijestim da je jedan od razloga mog napuštanja Brisela sinoć bio i taj što nikakvo obrazloženje nisam dobio zašto ne otvaramo poglavlje 26. Šta to Srbija nije uradila što je od nje bilo traženo i što se od nje zahtijeva od strane onih koji treba da budu članovi EU. Odgovora jednostavno nema, tišina. Kako i da bude odgovora kada 27 zemalja članica podržava otvaranje, a samo jedna ne podržava."
S obzirom da se zamjerke Hrvatske za otvaranje poglavlja tiču odnosa prema manjinama, Vučić je naveo da je nakon potpisivanja sporazuma sa predsjednicom Hrvatske Kolindom Grabar Kitarović, za nekoliko mjeseci Srbija gotovo sve dogovoreno uradila za hrvatsku manjinu.
"Moje pitanje je: a šta ste vi uradili, sem što ne date djeci da jedu čokoladu proizvedenu u Srbiji, sem što ste izabrali Gotovinu za savjetnika, sem što ste podigli 'za dom spremni' u Jasenovcu", dodao je Vučić i naveo da ima spremnu listu sa svim incidentima u kojima su prethodne dvije godine meta bili Srbi u Hrvatskoj, za koju mu je potrebno sat i po vremena da je pročita.
"Mi želimo da unapređujemo našu saradnju i dalje, ali bez ponižavanja i bez pokušaja da nekome držite pridike i lekcije. Naša ruka je uvijek ispružena, kada god hoćete, možete da razgovarate", kazao je Vučić i dodao:
"Vlada Srbije u narednom periodu nastaviće svoj evropski put, pri čemu će prije svega voditi računa o svojim nacionalnim i državnim interesima. Reformisaćemo sebe iznutra, pripadaćemo društvu civilizovanih evropskih naroda, a u isto vrijeme nećemo nikome dozvoliti da nas gazi. Neka oni rade sa poglavljima šta hoće i kako god hoće, a što se nas tiče mi ćemo nastaviti saradnju sa EU, ali nećemo kriti i unapređivaćemo saradnju i sa Kinom i sa Rusijom i svim ostalim faktorima, jer mi hoćemo jaku i stabilnu Srbiju."
Dodao je da će i dalje nastaviti da ide u Brisel, kada god je to potrebno, ali da po pitanju poglavlja 26 ništa neće činiti više, jer je već sve urađeno i na EU ostaje da li će ga otvoriti ili ne.
Komentari