Umjetnička stanica u dvorištu bečkog centra "Verkšten end kulturhaus", na poseban način nosi titulu najmanjeg izložbenog prostora na svijetu.
Zapravo, riječ je o umjetničkoj stanici "Kunstele" (Kunstzelle), koja se nalazi u dvorištu bečkog centra nezavisne kulture. To je stara telefonska govornica, koje su se u svjetskim metropolama pojavile početkom prošlog vijeka. S obzirom da su mobilni telefoni odavno preuzeli njihovu funkciju, one koje su preživjele, posmatramo kao relikte jednog drugog vremena.
Kunstele" posmatramo najprije kao umjetnički prostor. U posljednjih pet godina ima svoj redovni izložbeni program, za koji je zaslužna kustos Kristina Bauman. Specifičan oblik telefonske govornice, ali i njena pozicija u kuturi prošlog vijeka, uslovljavaju radove.
Pitanja prostora, komunikacije, javnog i privatnog, samo su neke od tema koje su umjetnici obradili.
Ove nedjelje "Kunstele" donosi novu izložbu pod nazivom "Kenotaf", simbolični grob, autora Sebastijana Gartnera.
Prekrivajući tijelo telefonske govornice, tj. galerije, i postavljajući na nju repliku iste u prirodnoj veličini, autor se bavi pitanjem umjetničke prezentacije, kako u slučaju ovog prostora tako i uopšte.
Nakon ove izložbe, krajem aprila, telefonsku govornicu preuzima Neda Nikolić s radom "Last Call" (Posljednji poziv).
Autorka govornicu zavija u crno, a u svjetloj i intimnoj unutrašnjosti posjetoce čeka natpis "Facebook will miss you" (Nedostajaćete fejsbuku), i mobilni telefon preko kog će biti moguće zatražiti stručnu pomoć u vezi sa strahovima i problemima koji vas muče. Stara telefonska govornica tako postaje mjesto preispitivanja savremene komunikacije i prolaznosti, a od posjetilaca zahtijeva donošenje odluke hoće li uzeti mobilni u ruke ili ne, zatražiti pomoć ili ne.
Koristeći prostor napuštene telefonske govornice projekt "Kunstele" odličan je primjer kako se s minimalnim sredstvima može revitalizovati napušteni prostor/mjesto i unijeti umjetnost u tkivo grada.(WUK).
(Izvor:RTCG)