Tursko Ministarstvo pravde i uredi vladajuće stranke AKP u glavnom gradu Turske Ankari napadnuti su improviziranim eksplozivnim napravama u utorak veče, dva dana uoči najavljenog prekida vatre s kurdskim pobunjenicima.
U napadu su oštećeni prozori na sedmom spratu zgrade stranke AKP, gdje se nalaze i uredi premijera Tayyipa Erdogana, a dvije su naprave eksplodirale ispred zgrade Ministarstva pravde, koja je udaljena nekoliko kilometara.
"Ne znamo sigurno ko stoji iza napada, ali imamo grubu sliku... Puno je neprijatelja demokratije, a ovo je napad na demokratiju", rekao je ministar unutarnjih poslova Muammer Guler.
Turska televizija pokazala je snimke mjesta eksplozije na koje su pristizala vozila hitne pomoći. CNN Turk javio je da su najmanje dvije osobe ozlijeđene.
Privatna novinska agencija Dogan javila je da je policija uhapsila dvoje ljudi osumnjičenih za učešće u simultanim napadima u Ankari, prenio je AP.
Turski ministar pravde Sadullah Ergin izjavio je da su dvije ručne bombe bačene na parking iza zgrade Ministarstva pravde, te da je u napadu lakše povrijeđena jedna osoba, koja je nakon što je zbrinuta u ambulanti otpuštena iz bolnice.
Ministar Ergin je, također, potvrdio da je izvršen napad i na zgradu Centrale AK Partije, prenosi agencija Anadolija.
Nema čvrstih dokaza
Zasad niko nije preuzeo odgovornost za napade.
Posljednji sličan bombaški napad izveo je pripadnik ljevičarske grupe DHKP-C, koji se 1. februara raznio ispred ulaza u Američku ambasadu, pri čemu je poginuo i turski stražar.
U operaciji protiv DHKP-C-a u utorak ujutro u Istanbulu uhapšeno je nekoliko pripadnika te grupe, koja je ranije izvodila osvetničke napade nakon hapšenja.
Upitan stoji li DHKP-C iza napada u Ankari, Gulan je rekao: "Zasad nemamo čvrstih dokaza."
Eksplozije u Ankari dogodile su se dva dana prije najavljenog poziva na prekid vatre zatočenog vođe kurdskih pobunjenika Abdullaha Ocalana, koji već nekoliko mjeseci pregovara s najvišim turskim dužnosnicima o zaustavljanju sukoba koji je u posljednja tri desetljeća uzeo više od 40 hiljada ljudskih žrtava.
Ocalan je najavio da će u četvrtak uputiti "historijski poziv" za mir, pa su porasle nade u prekid vatre koji bi pomogao uspostavi trajnog mira.
Ocalanovu kurdistansku radničku stranku stranku (PKK) terorističkom organizacijom smatraju Turska, EU i SAD, ali službena je Ankara u oktobru 2012. počela pregovore s Ocalanom radi smirivanja sukoba, jer su ljeto obilježili jačanje gerilskoga nasilja i masovna hapšenja kurdskih aktivista.
(Izvor:AlJazeera)