Aktivnosti Centra za konzervaciju i arheologiju CG: Carske dveri u novom ruhu
Ilustracija

Završen konzervatorski tretman

Aktivnosti Centra za konzervaciju i arheologiju CG: Carske dveri u novom ruhu

CETINJE – Eksperti Centra za konzervaciju i arheologiju Crne Gore rade na zaštiti pokretnih predmeta koji su dio crnogorske kulturne baštine. Na Cetinju je u toku konzervacija pet amfora, fragmenata amfora i pitosa izvađenih iz Budvanskog akvatorija. U Kotoru završen konzervatorski tretman dvije slike na platnu Špira Bocarića.

Vršilac dužnosti direktora Centra za konzervaciju i arheologiju Crne Gore Đorđije Vušurović kaže da je, u Ateljeu za štafelajno slikarstvo, mozaik, živopis i drvo na Cetinju, u toku konzervacija i restauracija carskih dveri i friza iz Crkve Sv. Apostola Petra i Pavla koja se nalazi u Donjim Ulićima. Prethodno su urađeni izvještaj i stilsko-hronološka analiza ikonostasa.

- Utvrdili smo da se ikonostas nalazi u stanju raspadanja, ali da se mogu sačuvati i konzervatorski obraditi carske dveri i friz. Mještani Donjih Ulića su prihvatili stručni stav ekipe Centra. Konzervatorski tretman izvodi se u Ateljeu za štafelajno slikarstvo, mozaik, živopis i drvo na Cetinju, uz odgovarajuću finansijsku nadoknadu – kaže Đorđije Vušurović.

U toku je i izrada Projekta konzervacije živopisa, koji se nalazi na ostacima apside Crkve Sv. Nikole u Starom gradu Baru.

Mjere zaštite

U Ateljeu za konzervaciju metala, stakla, keramike i plastike u toku je konzervatorski tretman novčića iz doba kralja Balajosa (I vijek p.n.e.) pronađenih na lokalitetu Carine u Risnu 2010.godine. Konzervator savjetnik Nadežda Jabučanin podsjeća da je sprovođenje konzervatorskih mjera započeto u bivšem Regionalnom zavodu za zaštitu spomenika kulture – Kotor.

- Zbog obima posla, 3.493 novčića je početkom 2012. preuzeto od strane Ateljea za konzervaciju metala, stakla, keramike i plastike u Centru na Cetinju. Sada istovremeno radimo i na Cetinju i u Područnom odjeljenju u Kotoru – kazala je Nadežda Jabučanin.

Ona je izjavila i da je u toku je i konzervacija pet amfora, fragmenata amfora i pitosa izvađenih iz Budvanskog akvatorija prošle godine, tokom rekognosciranja Crnogorskog podmorja. Sumirajući radove koji se izvode na Cetinju, Jabučanin ističe i da se u Ateljeu za konzervaciju papira, pergamenta i kože na Cetinju, kontinuirano radi konzervacija i restauracija knjižnog fonda iz Crkve Sv. Spasa (Bukovik) i Manastira Praskvice (Sveti Stefan).

- Radi se o ostacima knjižnog fonda iz depoa bivšeg Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture, preuzetog još poslije katastrofalnog zemljotresa 1979. godine – naglašava Nataša Jabučanin.

Pune ruke posla

U Područnom odjeljenju Centra za konzervaciju i arheologiju Crne Gore u Kotoru, sprovode konzervatorske mjere na dijelu istorijsko-umjetničke zbirke Muzeja grada Perasta.

- Treba istaći radove na slici Tomislava Brajkovića koji su izvedeni u cilju zaštite i pripreme te umjetnine za potrebe izložbe „Porodica Andrije viteza Brajkovića“, koja je upravo u toku u Muzeju grada Perasta – kaže v.d. direktora Centra za konzervaciju i arheologiju Crne Gore Đorđije Vušurović.

Eksperti Područnog odjeljenja Centra za konzervaciju i arheologiju Crne Gore rade i na ikonama iz Crkve Sv. Jovana Bogoslova (Svrčak – Morinj) koje su demontirane još 1979.godine i nalazile su se u prostorijama bivšeg Regionalnog zavoda za zaštitu spomenika kulture u Kotoru.

Konzervacija jedrenjaka i slika Špira Bocarića

U toku je izrada konzervatorskog projekta na modelima pet jedrenjaka iz dijela Pomorske zbirke Muzeja grada Perasta. Uporedo, sprovode se konzervatorske mjere na modelu posljednjeg peraškog jedrenjaka, „Adriana“, vlasništvo kapetana Batrićevića.

- U Kotoru se aktivno radi i na sprovođenje konzervatorskih mjera na predmetima iz fundusa JU Muzeji, galerija i biblioteka Budva. Završene su dvije slike na platnu autora Špira Bocarića. U toku je sprovođenje konzervatorskih mjera na zbirci rimskog novca iz I i II vijeka p.n.e. i zbirci kamene plastike sa ranohrišćanske bazilike u Budvi, iz istog Muzeja – podsjeća Đorđije Vušurović.

(Izvor:Pobjeda)