Prije njih povorka starih Rimljana i svještenica obučenih u bijelo juče je prošla kostolačkom ravnicom. Arheolozi u Viminacijumu do poslednjeg detalja rekonstruisali su obred sahranjivanja, odnosno spaljivanja mrtvaca.
Cilj ovog eksperimenta je da se praćenjem procesa sagorijevanja svinje, po fizičkim i hemijskim osobinama najsličnije ljudskom telu, bolje shvate ostaci nađeni u otkopanim grobnicama.
Povorku su predvodila dva legionara, za njima su išle dvije vestalke, svještenice u bijelom, boji žalosti kod Rimljana, zatim nosači tijela, a onda povorka mlađih svještenica.
Tijelo je položeno na lomaču sačinjenu od cjepanica i zapaljeno. Temperatura potrebna za spaljivanje zidova grobne jame i sagorijevanje posmrtnih ostataka neprekidno je mjerena infracrvenim beskontaktnim termometrima, a zabilježena je i količina drveta potrebna za izvođenje obreda. Svinja teška 70 kilograma izgorjela je za manje od tri sata.
Više naučnih radova koji treba da razriješe probleme u interpretaciji ovih pogrebnih običaja biće publikovano u časopisima međunarodnog karaktera - rekao je Miomir Korać, direktor Arheološkog parka Viminacijum.
Nedaleko od lomače, prije toga je zasađena vinova loza onako kako su to radili i Rimljani: kalemovi bijele tamjanike - Rimljani su pili bijelo slatko vino - donijeti iz Župe aleksandrovačke, posađeni su uz stabla brijesta. Prije sađenja, u jamu su sipani sočivo i grašak da „zagriju zemlju“.
Oba ova eksperimenta realizovana su kao dio međunarodnog projekta „OpenArch“ sufinansiranog od Evropske unije.
(Izvor:Blic)