Ratne trube za dnevnu politiku
Aleksandar Radić

Varnice između Beograda i Prištine

Ratne trube za dnevnu politiku

Odnosi između Beograda i Prištine su izuzetno zamršeni i ulje na vatru se doliva uvijek kada se dođe do zastoja u pregovaračkom procesu, kaže za portal Kodex Aleksandar Radić vojni analitičar iz Beograda.

Ratne trube koje se ovih dana čuju u komšiluku, više služe za dnevnu politiku nego što se njima iskreno prijeti, poručuje Rodić.

"U atmosferi u kojoj već postoji spremnost na jedan radikalan pogled na politička dešavanja u Srbiji predsjednik Nikolić je, svojom izjavom da će Srbija slati svoju vojsku na Kosovo ako tamo budu ginuli Srbi, više radio na podizanju patriotizma nego bilo čemu drugom. Kao vrhovni komandant, predsjednik Nikolić tu izjavu koristi kao sredstvo u političkom nadmetanju, prije svega sa propagandnim sadržajem a ne kao stvarno sredstvo kojim može da se prijeti", iznosi svoja zapažanja za Portal Kodex Aleksandar Radić, vojni analitičar iz Beograda.

Dalji razvoj prilika, ovih dana, pokazaće da je jedan visok nivo prijetnje bio prije svega u kontekstu dnevne politike u Srbiji i potrebe da srpska vlast pokaže da ima odlučnost u situaciji koja se pokazala kao bezizlazna, zaključuje Radić. Do sada se, kaže on, pokazalo da ono što Albanci sa Kosova žele da urade oni i urade, sa odobrenjem Zapada ili ne. 

"Svjesni su da njima ide u prilog činjenica da, u ovom trenutku, imaju na najvećem dijelu teritorije Kosova i Metohije etnički homogenu sredinu. Davno su završili završili projekat stvaranja svojih institucija i to je zapravo stvarni svršeni čin, kada je u riječ o političkom ambijentu Kosova i Metohije", kaže Aleksandar Radić.

Radić napominje da je NATO na teritoriji Kosova i ako se Srbija pita, on tu treba da ostane u što većem broju. Iako ta pozicija Srbije na prvu loptu izgleda kontradiktorno, pa i kroz prizmu izjave Tomislava Nikolića o slanju srpskih trupa na Kosovo ako tamo budu ginuli Srbi, mehanizam saradnje Vojske Srbije sa KFOROM nikada nije bio doveden u pitanje niti je njegova funkcionalnost prekidana. Osim u situacijama kada je trebalo poslati političku poruku na neke, po Srbiju negativne, odluke zapadnih političara, napominje Radić.

"Tu imamo neobičnu situaciju gdje Srbija sa jedne strane traži da NATO ostane na Kosovu a sa druge strane, koliko god da NATO jedini na Kosovu ima funkcionalne snage da nametne mir i stabilnost i ta saradnja je često instrument za dnevnu politiku. Onog momenta kada Vas neko na Zapadu naljuti  i Vi se naljutite i kažete da nećete da pričate sa KFOROM ali je on činjenica i za sada će ostati jedini stvarni mehanizam za usostavljanje bezbjednosti na Kosovu", kaže Radić.

Na duže staze, poručuje Rodić, regionalna stabilnost može da se postigne samo tako što će svi biti unutr istog bezbjednosnog saveza i to je poruka koja se stalno upućuje sa Zapada. Unutar te poruke jasno se vidi i položaj Crne Gore ali na duže staze i Srbije, poručuje Radić. Odnosi Srbije i NATO alijanse u budućnosti neće biti tabu tema jer Zapad neće nastaviti suštinsko približavanje zemalja Zapadnog Balkana Evropskoj Uniji ukoliko prije toga ne budu bezbjednosno stabilne, htjele to one ili ne, zaključuje Radić. 

Komentari

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.