Prema procjenama Agencije Ujedinjenih nacija za izbjeglice (UNHCR) i Međunarodne organizacije za migracije (IOM), koje su i predstavile Regionalni plan, Srbiji će za upravljanje krizom biti potrebno oko 40 miliona dolara, koji će biti prikupljeni iz donacija.
Šefica službe za koordinaciju na terenu UNHCR u Srbiji Frančeska Boneli rekla je da je dio novca prikupljen i da se plan već sprovodi na terenu i da vjeruje da će donatori prepoznati vrijednost projekta.
Srbija je za prethodni ciklus Regionalnog plana dobila 13.106.618 dolara.
Boneli je kazala da je migrantska kriza regionalni problem i da nijedna zemlja neće ostati sama.
"Nećemo ostaviti Srbiju samu. Ovo nije problem jedne zemlje već Evrope", rekla je Boneli i dodala da nije bitno da se izbjeglicama samo obezbijede hrana i ćebad već i "nada za budućnost".
Državni sekretar u Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Nenad Ivanišević rekao je da za Srbiju Balkanska ruta nije zatvorena.
“Da je ste, sada ne bismo bili ovde. U jeku krize smo svakodnevno brinuli od 6.000 do 10.000 ljudi, samo smo im mijenjali imena na 24 sata, a danas brinemo o oko 7.000 ljudi”, rekao je Ivanišević i dodao da Srbija nema budžet iz koga može da finansira samo migrante.
Upitan o migrantima koji žive u napuštenim barakama u centru Beograda, Ivanišević je rekao da tamo "niko nije živio duže od 15 dana" i da su to potvrdili migranti koji su iz parkova i baraka otišli u centre za azil kojih u Srbiji ima 17.
Šefica kancelarije UNHCR u Srbiji Lidija Marković rekla je da je važno da problem ima regionalne dimenzije i da se Srbija ne može posmatrati izolovano.
Podaci UNHCR-a pokazuju da je u decembru 2016. godine u Srbiji je boravilo 6.400 migranata, kao i da se tokom 2017. godine očekuje dolazak još oko 12.000 do 13.000.
Komentari