Premijer Kosova Isa Mustafa je otvarajući sastanak podsjetio da je prema odluci Vlade zadatak Ekspertske komisije da izmjeri teritoriju Kosova prije 25. avgusta 2015, odnosno prije potpisivanja sporazuma o demarkaciji granice sa Crnom Gorom i posle potpisivanja sporazuma, kako bi se utvrdilo da li je došlo do promjene površine teritorije.
Naime, kosovska opozicija tvrdi da Kosovo ovim sporazumom gubi više od 8.000 hektara zemlje uz granicu sa Crnom Gorom.
Kosovski premijer je kazao da su Komisijom obuhvaćeni predstavnici naučnih i profesionalnih državnih organizacija koje se bave tom oblašću, predsjednici četiri opština koje se graniče sa Crnom Gorom, Peć, Istok, Dečane i Junik, predstavnici civilnog društva kao eksperti i dva predstavnika iz regiona Rugove, prenosi Anadolija.
Rad Komisije će nadgledati po jedan predstavnik ambasade SAD-a, EU i KFOR-a, dok će na čelu Komisije biti predsjednik Akademije nauka i umetnosti Kosova Hivzi Islami.
Mustafa je istakao da će Vlada logistički podržati rad Komisije, te da će usvojiti njen izvještaj i predstaviti ga Skupštini i građanima.
“Mislim da je ovo važan korak za nas, jer su i građani Kosova zaintresovani da znaju tačno kolika je tertirija Kosova zbog mnogo diskusija i dovođenja u pitanje sa tog aspekta. Ali i međunarodna zajednica želi da zna kolika je teritorija zemlje koju su priznali, a nas je priznalo 113 država”, kazao je Mustafa.
Nakon konstituisanja Komisije, kosovski premijer Mustafa i ministri iz njegovog kabineta su napustili salu, a predsjedavanje sastankom preuzeo je predsednik ANUK-a Hivzi Islami.
On je istakao da posao Komisije neće biti lak, niti popularan jer je debata oko demarkacije osjetljiva, ali je poručio da se na profesionalni način moraju otkloniti sumnje o gubitku teritorije Kosova.
“Istorija Albanaca na cijelom Balkanu je bila nepravedna kada su granice u pitanju, ali istorijske nepravde ne možemo ispraviti jer su se vremena promijenila i međunarodni odnosi na terenu su potpuno drugačiji. Ostaje na istoričarima da studiraju te nepravde. Ova Komisija se neće baviti političkim uzrocima i efektima demarkacije granica ili drugim aspektima”, kazao je Islami.
On je poručio da će Komisija biti profesionalna i daleko od populizma i uticaja politike, partija i interesnih grupa i izrazio žaljenje što opozicija nije odgovorila pozivu premijera da bude dio Komisije, iako je upravo ona izrazila zabrinutost zbog gubitka teritorije.
Opozicija se ratifikaciji tog sporazuma suprostavila na nasilan način kako u Skupštini, tako i van nje. Sporazum o određivanju granične linije sa Crnom Gorom je uslov za ukidanje viza građanima Kosova od Evropske unije.
Skupština Crne Gore je taj sporazum već ratifikovala.
Komentari