Kako javlja Anadolija, Vučić je neposredno poslije razgovora koji je, prema njegovim riječima, bio “dug, iscrpan i ozbiljan”, rekao da je sa svojim sagovornikom imao tri ključne teme. To su ekonomska saradnja, jačanje međusobnih veza i regionalna stabilnost. Naveo je da trgovinska razmjena Srbije i Grčke iznosi 377 miliona eura u 2016. godini, ne računajući decembar.
“Smatramo da to nije dovoljno i da još mnogo toga možemo da uradimo da bismo trgovinsku razmjenu povećali, a tu je veoma važan turizam. Grčka je zvanično prva destinacija za naše građane, ali prvi put imamo porast broja grčkih turista. To je 52.070 turista, odnosno rast od 37 posto”, rekao je Vučić.
Najavio je i da će Srbija povećati izvoz poljoprivredno-prehrambenih proizvoda jer je, kako je istakao, “po tom pitanju je zatajila” i da će biti izgrađena bolja pruga Beograd – Solun koja bi putnički saobraćaj na ovoj relaciji, prema njegovim procjenama, povezala za šest sati. Zahvalio je Grčkoj za podršku na evropskom putu, a grčkim investitorima za ulaganja u Srbiju.
“Razgovarali smo i o regionalnoj stabilnosti i podržavamo učešće Grčke u Berlinskom procesu. Smatramo da je Grčka jedna od ključnih zemalja na Balkanu. Zahvalni smo joj na činjenici da nije priznala nezavisnost Kosova”, rekao je Vučić. Dodao je da, iako su odnosi ove dvije države dobri, “nisu navikli da sedam godina nema susreta na nivou premijera” zbog čega je dogovoreno da se održi zajednička sjednica vlada i da se na njoj pripreme konkretne mjere o zajedničkoj saradnji.
O tome je govorio i Cipras.
“Vrhovni savjet u Solunu zasedaće već na proljeće, a mogućnosti saradnje su u oblasti infrastrukure, energetike, visoke tehnologije. Planiramo i željezničko povezivanje Beograda sa Solunom, da zbližimo dvije zemlje i napravimo savremenu željezničku mrežu”, rekao je Cipras.
Oba premijera naglasila su prijateljstvo između svojih zemalja.
“Naša dva naroda vezana su istorijskim vezama. Imamo zajedničku duhovnu i crkvenu tradiciju i zajednički put u teškim istorijskim trenucima kada su se naši narodi našli na istoj strani”, podsjetio je Cipras na Drugi svjetski rat i “solidarnost Grčke u vrijeme bombardovanja Srbije”.
Grčki premijer je rekao da se ove godine obilježava 150 godina sklapanja diplomatskih odnosa Srbije i Grčke što je, kako je dodao, značajan povod da ove države još više ojačaju međusobne odnose. Dodao je da su dogovoreni konkretni koraci za to, a naglasio je i političku podršku.
“Podržavam želju Srbije da postane član Evropske unije”, rekao je Cipras.
Podsjetimo, Ciprasa i njegovu delegaciju je u jutarnjim satima uz najviše državne počasti na aerodromu “Nikola Tesla” dočekao srbijanski premijer Aleksandar Vučić, a svečani doček održan je i ispred Palate Srbije. Tokom dana održavani su sastanci visokih zvaničnika, a popodne premijeri će se obratiti učesnicima Biznis foruma Grčka – Srbija koji organizuje Privredna komora Srbije.
Komentari